Diskutim:Video loja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Video loja. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

A eshte lojra vizuale e sakte, ose a ekziston kjo fjale, une se pari ketu po ndij. --filozofi Flag of Albania.svg Flag of the United States.svg (diskuto) 2006 Prill 11 20:20 (UTC)

Shka d.m.th video dhe shka do me thonë vizuale?

Interfece - ndër faqe , faqe ndërmjetsuese por kështu në shqip nuk lenë të kuptohet asgjë, por kur thuhet një pamje ndërmjetsuese apo skenë ndërmjetsuese nuk është përkthim i keqë dhe është i kuptueshëm për çka është fjala. --Hipi Zhdripi 19 Prill 2007 23:36 (UTC)

Hyrja[Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe une që kam pak njohuri me këto gjëra e kamë shmë-shumë vështirë të kuptoj se për çka po bëhet fjalë. Çdo e dyta fjalë është anglisht ose anglisht-latinisht.

Një video lojë (anglisht videogame) është një lojë që rregullat janë të administruara nga një dispozitivë elektronik që përdorë një mënyrë (interface) njeri-makineri e bazuar te monitori, displai ose TV, si sistem për output (dalje). Si çdo lojë, videoloja riprodhon simbolikisht contesta kultural?? të caktuara duke i marë nga ai contest dhe duke i aplikuarconteste dhe gjëndje/situata që mund të ven nga simulacionireal te parodia ose komplet transformimi.

Loja vizuale është lojë logjike e para programuar për tu luajtur me ndihmën e një platorme llogaritëse ( konzolë, PC, etj ) që e mundëson atë të paraqes në një ekran.

Problemi iind që në fillim kur të përdorë terme që nuk ka nevojë. Ndoshta për këtë gjenerat Video, por ata që dojin me i mush veshtë ka boll material në Wiki anglisht. Qysh doni me i thonë Tabel lojëra a? Home lojëra a? --Hipi Zhdripi 19 Prill 2007 23:53 (UTC)

Fjalori[Redakto nëpërmjet kodit]

Merre një fjalorë e ndreqe artikullin "investigator", aligatorë, homoklopusgator, merre mere fjalorin. --Hipi Zhdripi 19 Prill 2007 23:57 (UTC)

Përkthimet klot[Redakto nëpërmjet kodit]

Emri mbiemri. Çka është këtu emër e çka mbiemër? Ku qëndron pjesa kryesore? Te video apo te loja? Apo mund të luhet me video? Sipas artikullit që pasonë më poshtë mund të kutohet se bëhet fjalë për lojra të vizatuara që luhen në aparate elektronike që i vizualizojnë vizatimet.--Hipi Zhdripi 31 Janar 2009 21:03 (CET)