Distrikti Nipissing

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Distrikti Nipissing (kthjellim).


Distrikti Nipissing
Nipissing District
—  distrikt  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Kryeqëndra North Bay
Gjuha zyrtare Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°18′32″V 79°27′38″P / 46.3090127°V 79.4604713°P / 46.3090127; -79.4604713 (Distrikti Nipissing)Koordinatat: 46°18′32″V 79°27′38″P / 46.3090127°V 79.4604713°P / 46.3090127; -79.4604713 (Distrikti Nipissing)
Sipërfaqja 17.065,07 km2
Popullsia 84.688 banorë 2006
Dendësia 4,96 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 705
Kodi Postar P0A, P0B, P1A-P1C, P2B
Distrikti Nipissing – harta_foto

Distrikti Nipissing është një distriktProvincën Ontario, Kanada. Ndarja gjeografiko-ststistikore (apo distrikti) ka një sipërfaqe 17065.07 km² dhe popullsi 84688 banorë.[1] North Bay është kryeqëndra e distriktit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Faqja zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Ontario