Distrikti rajonal Central Okanagan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Distrikti rajonal Central Okanagan (kthjellim).


Distrikti rajonal Central Okanagan
Regional District of Central Okanagan
—  distrikt rajonal  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Kryeqëndra Kelowna
Gjuha zyrtare Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°53′17″V 119°29′44″P / 49.888028°V 119.495417°P / 49.888028; -119.495417 (Distrikti rajonal Central Okanagan)Koordinatat: 49°53′17″V 119°29′44″P / 49.888028°V 119.495417°P / 49.888028; -119.495417 (Distrikti rajonal Central Okanagan)
Sipërfaqja 2.904 km2
Popullsia 162.276 banorë 2006
Dendësia 55,88 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Distrikti rajonal Central Okanagan – harta_foto
www.regionaldistrict.com/

Distrikti rajonal Central Okanagan është një distrikt rajonal në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Distrikti rajonal ka një sipërfaqe 2904 km² dhe popullsi 162276 banorë.[1] Kelowna është kryeqëndra e distriktit. Gjuha e folur është kanadezishtja.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbian Birtanike