Distrikti rajonal Okanagan-Similkameen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Distrikti rajonal Okanagan-Similkameen (kthjellim).


Distrikti rajonal Okanagan-Similkameen
Okanagan-Similkameen Regional District
—  distrikt rajonal  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Kryeqëndra Penticton
Gjuha zyrtare Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°29′28″V 119°35′19″P / 49.491111°V 119.588611°P / 49.491111; -119.588611 (Distrikti rajonal Okanagan-Similkameen)Koordinatat: 49°29′28″V 119°35′19″P / 49.491111°V 119.588611°P / 49.491111; -119.588611 (Distrikti rajonal Okanagan-Similkameen)
Sipërfaqja 10.413,44 km2
Popullsia 79.475 banorë 2006
Dendësia 7,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Distrikti rajonal Okanagan-Similkameen – harta_foto
www.rdos.bc.ca/

Distrikti rajonal Okanagan-Similkameen është një distrikt rajonal në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Distrikti rajonal ka një sipërfaqe 10413.44 km² dhe popullsi 79475 banorë[1]. Penticton është kryeqëndra e distriktit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbian Birtanike