Dita Botërore e Lebrozës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dita Botërore e Lebrozës është një ditë e cila shënohet ndërkombëtarisht çdo vit të dielën e fundit të janarit për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për lebrën ose sëmundjen e Hansenit. Kjo datë u zgjodh nga humanitari francez Raoul Follereau si një nderim për jetën e Mahatma Gandhit, i cili kishte dhembshuri për njerëzit e prekur nga lebra. Dita filloi të festohej në vitin 1954. [1]

Lebra është një nga sëmundjet më të vjetra të regjistruara në botë. Është një sëmundje kronike infektive që synon sistemin nervor, veçanërisht nervat në pjesët më të ftohta të trupit: duart, këmbët dhe fytyrën. Papa Françesku ka folur në mbështetje të kësaj dite të vëzhgimit. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McMenamin, Dorothy (2011). Leprosy and stigma in the South Pacific: a region-by-region history with first person accounts (në anglisht). Jefferson, N.C.: McFarland. fq. 17. ISBN 978-0-7864-6323-7. Arkivuar nga origjinali më 2016-05-19.
  2. ^ Mares, Courtney. "Pope Francis proclaims World Day for Grandparents and the Elderly". Catholic News Agency (në anglisht). Marrë më 2021-01-31.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]