Jump to content

Djepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Djepi tradicional shqiptar - Gjakovë
Djepi tradicional shqiptar - Gjakovë

Djepi është një shtrat i foshnjave i cili lëkundet por nuk është i lëvizshëm. [1] Dysheku i djepit ndodhet në një lartësi të caktuar nga toka, në mënyrë që një i rritur të jetë në gjendje ta ndihmojë fëmijën pa vështirësi të madhe.

Djepi zakonisht është i pajisur me një bazë të gjerë për të garantuar një stabilitet të caktuar. Disa djepa janë gjithashtu të pajisur me një efekt lëkundës, kështu që ju mund ta lëkundeni dhe ta nxisni gjumin e fëmijës. Një djep i karbonizuar është gjetur në mbetjet e Herculaneumit të mbetura nga shkatërrimi i qytetit nga shpërthimi i malit Vesuvius në vitin 79.

Djepi zë një vend të veçantë edhe në kulturën materiale shqiptare. Për nga funksioni, edhe tek ne, djepi gjatë kohës është përdorur si shtrat i fëmijës, qoftë gjatë fjetjes apo pushimit. Përdorimi i tij daton që nga kohërat e lashta dhe këtë e dëshmojnë gjetjet e ndryshme arkeologjike. Sipas disa të dhënave djepi në Kosovë është gjetur në Fafos, afër Mitrovicës. Sipas disa studiuesve ky relikt thuhet se është i vjetër rreth 4500 vjet p.e.s. dhe i përket periudhës së neolitit. Në kohë të vjetra ai është punuar prej gurit, kurse tek më vonë ai zëvendësohet prej drurit. Te romakët djepi ka qenë në formë të koritës, grekët e vjetër e punonin prej thuprave dhe ishte pjesë e inventarit të shtëpisë, ndërsa egjiptasit e vjetër djepin e dizajnonin në formë të shportës. [2]

Wiki WikiFjalori: Djepi – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Djepi.
  1. ^ Paula S. Fass, Mary Ann Mason - Childhood in America 2000 0814726925- Page 622 "An infant's cradle referred to the baby's place of lodging, whether in a wicker basket, old box, old chest, or specially designed bed. What really mattered was that any sort of separate bed was better for an infant than being put to sleep with its .."
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2021. Marrë më 30 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)