Dobretiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dobretići është një fshat dhe komunë në qendër të Bosnjë dhe Hercegovinës. Ajo është një nga komunat më të reja në Bosnje dhe Hercegovinë, prandaj edhe një nga komunat më të varfra. Para Luftës së Bosnjës, komuna e Dobretiqi ishte pjesë e komunës Skender Vakuf (sot Knezhevo).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është e vendosur në malin Ranča në Kantonin Qendror Bosnja të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës. Komuna është 20 kilometra në verilindje të qytetit Jajce.

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sot komuna përbëhet  prej 18 vendbanimeve që janë: Brnjiqi, Bunar, Davidoviqi, Dobretiqi, Donji Orashac, Gornji Orashac, Kričiqi-Jejiqi, Melina, Mijatoviqi, Millashevci, Pavlloviqi, Prisika, Slipčeviqi, Vitovlje Malo, Vukoviqi, Zapeqe, Zasavica dhe Zuboviqi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

gjithsej: 4,790

  • Kroatët - 4,720 (98.53%)
  • Serbët - 6 (0.12%)
  • Boshnjakët- 3 (0.06%)
  • Jugosllavët - 19 (0.39%)
  • të tjerët dhe të panjohur - 42 (0.90%)

Koordinatat: 44°23'N 17°25' / 44.383°N 17.417°D / 44.383; 17.417Koordinatat: 44°23′V 17°25′L / 44.383°V 17.417°L / 44.383; 17.417