Doja Cat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Doja Cat
Doja Cat në 2020
U lind në
Amala Ratna Zandile Dlamini

(1995-10-21) 21 tetor 1995 (28 vjeç)
Profesioni
 • Repere
 • këngëtare
 • kantautore
 • prodhuese e regjistrimeve
Vite aktiviteti2012–tani
Karierra Muzikore
Zhanret
Labeli
Faqja në rrjetdojacat.com

Amala Ratna Zandile Dlamini ( e lindur më 21 tetor 1995), i njohur profesionalisht si Doja Cat (shqip: Doxha Kæt), është një repere dhe këngëtare amerikane. E lindur dhe e rritur në Los Anxhelos, ajo filloi të krijonte dhe lëshonte muzikë në SoundCloud në adoleshenencë. Kënga e saj " So High " tërhoqi vëmendjen e Kemosabe dhe RCA Records, me të cilat ajo nënshkroi një marrëveshje të përbashkët diskografike përpara se të publikonte EP-në e saj fillestar, Purrr! , në vitin 2014.

Pas një pushimi nga publikimi i muzikës dhe publikimit pa shumë zhurmë të albumit të saj fillestar në studio, Amala (2018), Doja Cat fitoi popullaritet vipar (viral) si një meme në internet me këngën e saj të vitit 2018 " Mooo! ". Duke përfituar nga popullariteti i saj në rritje, ajo publikoi albumin e saj të dytë në studio, Hot Pink, vitin e ardhshëm. Albumi më vonë arriti në dhjetëshen më të mirë të <i id="mwJA">Billboard</i> 200 të SHBA dhe solli këngën " Say So ", nga e cila remiksi me Nicki Minaj, kryesoi <i id="mwKA">Billboard</i> Hot 100 . Albumi i saj i tretë në studio, Planet Her (2021), kaloi katër javë në vendin e dytë në Billboard 200 dhe nxori dhjetë këngët më të mira " Kiss Me More " (me SZA ), " Need to Know " dhe " Woman ". Albumi i saj i katërt në studio, Scarlet (2023), përvetësoi një tingull të orientuar më shumë nga hip hopi dhe arriti kulmin në pesëshen e parë të Billboard 200; Kënga e saj kryesore " Paint the Town Red ", e cila është ndër hitet e saj më të mëdha deri më sot, shënoi solon e saj të parë numër një në SHBA dhe MB midis një duzinë vendesh të tjera.

E përshkruar nga The Wall Street Journal si "një repere e aftë dhe teknike me një sens të fortë melodik dhe një prani pamore të guximshme", [1] Doja Cat është e njohur për krijimin e videove muzikore dhe këngëve që arrijnë popullaritet në faqet e internetit të mediave sociale si TikTok. E njohur mirë në kulturën e internetit, ajo është gjithashtu e famshme për personalitetin e saj absurd në internet dhe praninë në skenë. [2] [3] [4] [5]

Ajo ka marrë shumë vlerësime gjatë karrierës së saj, duke përfshirë një çmim Grammy nga 16 nominime, 5 <i id="mwSA">Billboard</i> Music Awards, 5 American Music Awards dhe 4 MTV Video Music Awards . Ajo është një nga artistet më të mëdha komerciale të dekadës së viteve 2020 sipas Billboard, [6] dhe u emërua një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë nga Time në 2023. [7]

 1. ^ Richardson, Mark (2 korrik 2021). "Songs for a Social Summer". The Wall Street Journal. ISSN 0099-9660. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2021. Marrë më 2 shtator 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Yu, Brandon (29 qershor 2021). "On 'Planet Her,' Dlamini is fully realized as the future of pop". Mic. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 2 shtator 2021. Doja is a star whose identity is embedded into the internet, from her gaming streams on Twitch to her own wickedly funny inside-joke-heavy TikToks to her dubious forays into chatrooms — her music is just one part of her persona, and arguably even the less important part of her allure for some of her fan base {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Fabbro, Rocio (28 qershor 2021). "It's Doja's Planet and We're Just Living In It". V. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2021. Marrë më 30 qershor 2021. Known for her sense of humor, posting viral Tik Toks and sharing silly snaps on socials (see tweet below), Doja infuses everything she does with her unique persona. That's part of what makes her music so relatable and fresh. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Droke, Carolyn (22 prill 2021). "Doja Cat Says She'll Never Have A Typical Pop Star's Personality". Uproxx. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2021. Marrë më 2 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Montrose, Alex (20 janar 2021). "Doja Cat Says She's 'Not Comfortable' Posting on TikTok Over 'Gaslighting' Comments". Complex. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2021. Marrë më 20 janar 2021. She's known for her hilariously absurd posts and matching personality. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Unterberger, Stephen Daw,Kyle Denis,Rylee Johnston,Jason Lipshutz,Andrew; Daw, Stephen; Denis, Kyle; Johnston, Rylee; Lipshutz, Jason; Unterberger, Andrew (2023-10-03). "Doja Cat Is One of the World's Biggest Pop Stars — Why Does She Still Not Have a No. 1 Album?". Billboard (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2023. Marrë më 2023-10-04.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 7. ^ "Time 100". Time. 13 prill 2023. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2023. Marrë më 15 prill 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)