Donji Vinjani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Donji Vinjani
—  Qytet  —
Pamje nga Donji Vinjani

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.43°0′0″V 17.25°0′0″L / 43.43000°V 17.25000°L / 43.43000; 17.25000 (Donji Vinjani)Koordinatat: 43.43°0′0″V 17.25°0′0″L / 43.43000°V 17.25000°L / 43.43000; 17.25000 (Donji Vinjani)
Popullsia 2.153 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Donji Vinjani is located in Kroacia
Donji Vinjani
Donji Vinjani

Donji Vinjani (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2153 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2146 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2063 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.33%[2].

Projekte të tjera[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija