Jump to content

Donut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Donuts në një vitrinë në një kafene.

Një donut (Anglisht: doughnut) është një lloj ushqimi i bërë nga brumi i skuqur me maja.[1] Është popullor në shumë vende dhe përgatitet në forma të ndryshme si një rostiçeri e ëmbël që mund të bëhet në shtëpi ose të blihet në furra buke, supermarkete, tezga ushqimore dhe shitës të specializuar të ekskluzivitetit. Doughnut është drejtshkrimi tradicional, ndërsa donut është versioni i thjeshtuar; termat përdoren në mënyrë të ndërsjellë.

Donutët zakonisht skuqen thellë nga një brumë mielli, por mund të përdoren edhe lloje të tjera brumësh. Mbushje dhe shije të ndryshme përdoren për lloje të ndryshme, të tilla si lustrim me sheqer, çokollatë ose panje. Donuts mund të përfshijë gjithashtu ujë, thartim, vezë, qumësht, sheqer, vaj, shkurtues dhe shije natyrale ose artificiale.

Dy llojet më të zakonshme janë donuti me unazë dhe donuti i mbushur, i cili injektohet me konserva frutash (pelte donut), krem, krem, krem ose mbushje të tjera të ëmbla. Copa të vogla brumi ndonjëherë gatuhen si vrima për donut. Pasi të skuqen, donutët mund të lustrohen me krem sheqeri, të lyhen me krem ose çokollatë, ose sipër me sheqer pluhur, kanellë, spërkatje ose fruta. Forma të tjera përfshijnë topa, sfera të rrafshuara, kthesa dhe forma të tjera. Varietetet e donutëve ndahen gjithashtu në ëmbëlsira (përfshirë ato të modës së vjetër) dhe donuts të rritur nga maja. Donutët shpesh shoqërohen me kafe ose qumësht. Ato shiten në dyqane donutash, dyqane komoditeti, pompa benzine/benzinë, kafene ose restorante të ushqimit të shpejtë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Oxford Companion to Sugar and Sweets. prill 2015. ISBN 9780199313624. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)