Jump to content

Doris Lessing

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Doris Lesing
Doris Lesing, shkrimtare angleze, fituese e Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2007
U lind më22 tetor 1919
Kermanshah, Persi (Irani i sotëm)
Vdiq më17 nëntor 2013
Britania e Madhe Britania e MadheLondër
Kombësiabritaneze
Gjinitë letrareprozë

Doris Lesing, emir i vërtetë Doris Mej Tajler, (22 tetor 1919 Kermanshah, Persi (Irani i sotëm) [1]17 nëntor 2013 Londër) ishte shkrimtare britanike eprozës, dhe fituese e Çmimit Nobel për letërsi, në vitin 2007.

Akademia suedee në arsyetimin për ndarjen e çmimit e përshkruan shkrimtaren: »shtytje dhe vulosje e përvojës femërore, e cila me skepticizëm, pleqëri dhe me forcën vizionare e pasqyron civilizimin i cili është e ndarë«[2]. Me 87 vite të jetës, Doris Lesing është fituesja më e vjetër e çmimit më prestigjioz, e cila vlenë 10 milion kruna suedeze (afro 1,8 mil. euro). Çmimin e pranoi me 10 dhjetor në një ceremoni në Stokholm.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur si Doris Mej Tejlor më 1919Iran, ku babi i saj punonte si zyrtar bankar. Fëmijërinë dhe rininë i kaloi në Rodezinë Jugore, në teritoin e sotëm të Zimbabvesë. Familja u shpërngul atje për tu bërë pronare e plantazheve të misrit, për çka u tregua si një potez jo i suksesshëm i biznesit. Vijoi në shkollën katolike në Solzberi. Më vonë punoi si motër medicinale dhe si punëtore në centralin telefonik. Shkonë në Angli1949 dhe atje e shkrou romanin e parë „Bari këndon“ (The Grass Is Singing). Romani më i njohur i saj është, ai nga viti 1962. „Notesi i Artë“ (The Golden Notebook).

Reagimi i Doris Lesing në lajmin për ndarjen e Çmimit Nobel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

»Kjo mbretëron veq 30 vjetë. I fitova të gjitha çmimet në Evropë, që të gjitha, por jam habitur për këtë. Kjo është një flesh rojal,«

Veprat më të rendësishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bari këndon (1950)
  • Notesi i Artë (1962)
  • Kanopusi në Argë seri e romaneve (1979-1983):
  • Kurorëzimet në mes të zonave tri, katër dhe pesë (1980)
  • Eksperimenti sirian (1980)
  • Krijimi i përfaqësuesëve në planetin 8 (1982)
  • Spiuni sentimental nga pernandoria i Dashur (1983)
  • Fëmiju i pestë (1988)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Guardian Unlimited: Doris Lessing" (në anglisht). Marrë më 11 tetor 2007.
  2. ^ "NobelPrize.org". Marrë më 11 tetor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Doris Lessing – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale