Dositej Obradoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dositej Obradoviqi
Title page of one of Obradović's books
Jeta dhe aventurat e Dimitrije Obradoviqit, të cilit si një Murg i ishte dhënë emri Dositej
Statuja e Obradoviqit në Beograd - Sheshi i Studentëve, (ngritur më 1914)

Dimitrije "Dositej" Obradoviq (serbisht: Димитрије Обрадовић Dositej Obradović, 17 shkurt 1739 – 7 prill 1811) ishte një shkrimtar, filozof, dramatist, librettist, linguist, udhëtar dhe poliglot serb si dhe ministri i parë i arsimit të Sërbisë.[1]

Dositej Obradoviqi ishte një protagonist i rëndësishëm i Rilindjes Kombëtare të popullit serb. Ai ishte themelues i letërsisë moderne serbe, ku për kohën e tij, ishte dhe mbeti një mononim, (emër i vetëm). Ai më vonë u bë murg i Kishës Ortodokse Serbe në Manastirin e Hopovos, në rajonin e Sremit, ku edhe morri emrin Dositej (Dositheus). Ai përktheu shumë klasikë evropian, në gjuhën serbe duke përfshirë edhe Fabulat e Ezopit

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Slovo poučiteljno Gosp. Georg. Joakima Colikofera, Leipzig, 1774, 31 pp.
 • Pismo Haralampiju, 1783.
 • Život i priključenija D.O., Leipzig, 1783.
 • Sovjeti zdravago razuma, Leipzig, 1784, 119 pp.
 • Ezopove i pročih raznih basnotvorcev basne, Leipzig, 1788, 451 pp.
 • Pesme o izbavleniju Serbije, Beč, 1789, 4 pp.
 • Sobranije raznih naravoučitelnih veščej, Pécs, 1793, 2 + 316 pp.
 • Etika ili filozofija naravnoučitelna, Venedik, 1803, 160 pp.
 • Vostani Serbije, 1804.
 • Mezimac, Budim 1818, 230 + 11 pp.
 • Ižica, 1830
 • Pisma, Budim 1829, 126 pp.
 • Prvenac, Karlštat 1930, 17 + 168 pp.
 • Jastuk roda moga (lost), 1813

Përkthime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Slovo poučitelno, 1784.
 • Istina i prelest, (short story), 1788.
 • Put u jedan dan, (short story), 1788.
 • Aesop's Fables
 • Hristoitija
 • Bukvica
 • Etika
 • Venac
 • Damon
 • Ingleska izrečenija

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jastëku i varrit tim, një miniseri televizive bazuar në biografinë e Dositej Obradoviqit dhe nën regji të Sava Mrmakut, është prodhuar në vitin 1990 nga RTS.[2][3][4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Biography (Serbian)". Antikvarne-knjige.com. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2014. Marrë më 2 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Pillow of my grave on IMDB
 3. ^ Pillow of my graveYouTube TV miniseries, 1 part
 4. ^ Pillow of my graveYouTube TV miniseries, 2 part