Dragan Veliç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dragan Veliq

Dragan Veliq (Serbisht: Драган Велић Dragan Velić; lindi më 1 nëntor 1958)[1] është politikanë serbë, i cili punon si president i Asamblesë së Komuniteteve të Komunave i Krahinës Autonome të Kosovës dhe Metohisë.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dragani lindi në Shushicë pranë Prishtinës dhe ka diplomuar në Fakultetin e Inxhinierisë, departamentin e ndërtimit në vitin 1982 në Prishtinë.[1]

Prej 6 dhjetorit 2001 deri më 28 shtator 2004, ai ishte kreu i distriktit të Kosovës; ai ishte poashtu kreu i këshillit serb të Kosovës dhe Metohisë[2] prej 2002 deri më 2006.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dragan Veliqi banon në Novi Badovac në komunës e Prishtinës dhe është i martuar dhe ka tre fëmijë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Dragan Velić". Medijacentar.info. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2010. Marrë më 18 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Defense of Bishop Artemije of Kosovo". theorthodoxchurch.info. 20 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2011. Marrë më 22 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)