Dravida Munnetra Kazhagam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Simboli zgjedhor i DMK-së

Dravida Munnetra Kazhagam (përkth. Federata Përparimtare Dravidiane ; abbr. DMK ) është një parti politike indiane me bazë në shtetin e Tamil Nadusë, ku aktualisht është partia në pushtet, dhe territori i bashkimit të Puduqershisë, ku aktualisht është opozita kryesore. [1]

Është gjithashtu një nga dy partitë kryesore politike në Tamil Nadu, së bashku me rivalen All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam . [2] Që nga zgjedhjet shtetërore të vitit 2021, ajo ka qenë partia në pushtet në Tamil Nadu. DMK u themelua më 17 shtator 1949 nga ish- kryeministri i Tamil Nadusë C.N. Annadurai (Anna) si një fraksion i shkëputur nga Dravidar Kazhagam i kryesuar nga EV Ramasami (Periyar). [3] [4] [5] DMK u drejtua nga Annadurai si sekretar i përgjithshëm nga viti 1949 deri në vdekjen e tij më 4 shkurt 1969. [6] Ai gjithashtu shërbeu si kryeministër i Tamil Nadusë nga 1967 deri në 1969. Nën Annadurain, në vitin 1967, DMK u bë partia e parë, përveç Kongresit Kombëtar Indian, që fitoi zgjedhjet në nivel shtetëror me një shumicë të qartë në një shtet të Indisë. M. Karunanidhi (Kalaignar) e pasoi Annadurain si president i partisë nga viti 1969 deri në vdekjen e tij më 7 gusht 2018. [7] Ai shërbeu gjithashtu si Kryeministër për pesë mandate jo të njëpasnjëshme, në dy prej të cilave u shkarkua nga qeveria e Unionit. [8] Pas vdekjes së Karunanidhit, i biri dhe ish-deputeti i tij, M.K. Stalin, e pasoi si kryetar partie. [9]

Pas rezultateve të zgjedhjeve të përgjithshme indiane 2019, DMK u bë partia e tretë më e madhe në Lok Sabha . [10] Aktualisht mban 125 vende në Asamblenë Legjislative të Tamil Nadusë, dhe Aleanca Përparimtare Laike e udhëhequr nga DMK ka 159 ulëse në asamble.

  1. ^ "Dravida Munnetra Kazhagam (DMK)". Business Standard India. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Krishnan, Rajan Kurai; Sriramachandran, Ravindran; Subagunarajan, V. M. S. (2022). Rule of the Commoner: DMK and Formations of the Political in Tamil Nadu, 1949–1967 (në anglisht). Cambridge University Press. ISBN 978-1-009-19717-5.
  3. ^ "September which split Dravidians, Periyar weds Maniyammai". thenewsminute.com. 14 shtator 2016. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Periyar and Anna conflict over electoral politics". newsminute.com. 19 shtator 2018. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Karunanidhi: Administrator par excellence". downtoearth.org.in. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "3 February 1969: C. N. Annadurai, chief minister of Tamil Nadu, died". What Happened on This Day in History - Maps of India. 3 shkurt 2014. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "M Karunanidhi passes away". @businessline. 7 gusht 2018. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "In pictures: M. Karunanidhi, the five-term Chief Minister". The Hindu. 7 gusht 2018. ISSN 0971-751X. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Karunanidhi appoints Stalin as Tamil Nadu deputy CM". Mint. 29 maj 2009. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Charismatic leaders missing, major TN parties rely on election strategists". Hindustan Times. 2019-09-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)