Jump to content

C. N. Annadurai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
C. N. Annadurai
1st Shefministër i Tamil Nadusë
Në detyrë
14 Janar 1969 – 3 Shkurt 1969
GuvernatoriUjjal Singh
Paraprirë ngaPozicioni u themelua
Pasuar ngaV. R. Nedunchezhiyan (i përkohshëm)
Njësia zgjedhoreLider iStampa:Avoid wrap
5th Shefministër i Shtetit të Madrasit
Në detyrë
6 Mars 1967 – 13 Janar 1969
GuvernatoriUjjal Singh
Paraprirë ngaM. Bhakthavatsalam
Pasuar ngaPozicioni u hoq
Njësia zgjedhoreLider i Stampa:Avoid wrap
Anëtar i Parlamentit, Rajya Sabha
Në detyrë
3 Prill 1962 – 25 Shkurt 1967
Lider i Dhomës
Të dhëna vetjake
U lind më
Conjeevaram Natarajan Annadurai[1]

(15-09-1909)1909 shtator 15 invalid day
Conjeevaram, Presidenca e Madrasit, India Britanike Stampa:Avoid wrap
Vdiq më3 shkurt 1969(1969-02-03) (59 vjeç)
Madras (tani Chennai), Tamil Nadu, Indi
Vendi i prehjesMemoriali Anna
Partia politikeDMK (nga 1949)
Lidhjet e tjera
politike
Bashkëshortja/et
(m. 1930)
ÇmimetChubb Fellowship (1968)
Nofka/tStampa:Cslist

Conjeevaram Natarajan Annadurai (Tamil: காஞ்சீவரம் நடராசன் அண்ணாதுரை) (15 shtator 1909 - 3 shkurt 1969), i njohur gjerësisht si Anna, i njohur gjithashtu si Perarignar Anna ( Anna, studiuesi ose vëllai i madh ), ishte një politikan indian që shërbeu si kryeministri i katërt dhe i fundit i shtetit të Madras nga 1967 deri në 1969 dhe kryeministri i parë i Tamil Nadusë për 20 ditë (pasi shteti i Madrasit u riemërtua Tamil Nadu ) para vdekjes së tij. Ai ishte anëtari i parë i një partie dravidiane që mbajti cilindo nga postet.

Ai ishte i njohur për aftësitë e tij oratorike dhe ishte një shkrimtar i njohur në gjuhën tamile . Ai shkroi skenare dhe luajti në disa shfaqje. Disa nga dramat e tij më vonë u bënë filma. Ai ishte politikani i parë nga partitë dravidiane që përdori gjerësisht kinemanë Tamile për propagandë politike. I lindur në një familje të klasës së mesme, ai fillimisht punoi si mësues shkolle, më pas u zhvendos në skenën politike të Presidencës së Madras si gazetar. Ai redaktoi disa revista politike dhe u regjistrua si anëtar i Dravidar Kazhagam . Si një ndjekës i flaktë i Periyar E, V. Ramasamy, ai u ngrit në staturë si një anëtar i shquar i partisë.

Për shkak të mosmarrëveshjeve me Periyarin, për çështjet e shtetit të pavarur të veçantë të Dravida Nadusë dhe bashkimit me Indinë, ai kryqëzoi shpatat me mentorin e tij politik. Fërkimi mes të dyve më në fund shpërtheu kur Periyari u martua me Maniammai-n, e cila ishte shumë më e ri se ai. I zemëruar nga ky veprim i Periyarit, Annadurai me mbështetësit e tij u nda nga Dravidar Kazhagami dhe krijoi partinë e tij, Dravida Munnetra Kazhagam (DMK). [ citim i nevojshëm ] DMK-ja fillimisht ndoqi të njëjtat ideologji si prindi i saj, Dravidar Kazhagam. Por me evolucionin e politikës kombëtare dhe kushtetutën e Indisë pas Luftës Sino-Indiane në 1962, Annadurai hoqi dorë nga pretendimi për një Dravida Nadu të pavarur. Protestat e ndryshme kundër qeverisë në pushtet të Kongresit e çuan atë në burg në disa raste; e fundit prej të cilave ishte gjatë agjitacionit anti-Hindi të Madrasit të vitit 1965. Vetë agjitacioni e ndihmoi Annadurai të fitonte mbështetjen popullore për partinë e tij. Partia e tij fitoi një fitore dërrmuese në zgjedhjet shtetërore të vitit 1967 . Kabineti i tij ishte më i riu në atë kohë në Indi. Ai legalizoi martesat e vetërespektit, zbatoi një politikë dy-gjuhëshe (në përparësi ndaj formulës me tre gjuhë në shtetet e tjera jugore), zbatoi subvencione për orizin dhe e riemërtoi shtetin e Madrasit në Tamil Nadu.

Megjithatë, ai vdiq nga kanceri vetëm dy vjet në detyrë. Funerali i tij pati frekuentimin më të madh të të gjithëve deri në atë datë . Me emrin e tij janë emëruar disa institucione dhe organizata. Një parti e ndarë e nisur nga M. G. Ramachandran në 1972 u emërtua sipas tij në Anna Dravida Munnetra Kazhagam në Indi .

Annadurai me gruan e tij

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse Annadurai ishte një ateist në jetën e tij personale, pasi u betua si Kryeministër i shtetit në 'emër të ndërgjegjes' dhe jo në 'emrin e zotit', ai shpalli si "Vetëm një racë, vetëm një Zot" ( Ondre Kulam Oruvanae Devan ) nga vepra tamile Thirumanthiram shkruar nga Thirumoolar me qëllim të bashkimit të popullit të Tamil Nadusë . [2] [3] Megjithëse laik deri në thelb, ai më vonë e përshkroi veten si një hindu pa hirin e shenjtë, një i krishterë pa kryqin e shenjtë dhe një musliman pa kapelë lutjeje. [4]

Annadurai deklaroi se do të sulmonte bestytnitë dhe shfrytëzimin fetar, por kurrë nuk do të luftonte kundër vlerave shpirtërore të shoqërisë. Një herë ai e shpjegoi qëndrimin e tij ndaj Zotit dhe fesë si "Unë nuk i thyej kokosit për Pillaiyarin, (një formë adhurimi) dhe as nuk i thyej idhujt e tij." ( Nan Thengayum udaipathillai; Pillaiyarum Udaipathillai ) [5]

Annadurai dhe Periyar E. V. Ramasamy
Revista Dravida Nadu në pronësi dhe redaktuar nga Annadurai

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statuja e Annadurait në Kolegjin e Inxhinierisë, kampusi Guindy i Universitetit Anna i cili mban emrin e tij

Pas suksesit të tij elektoral me DMK-në e tij në 1967, Kongresi nuk është kthyer ende në pushtet në Tamil Nadu. Qeveria e tij ishte e para në vend që ishte nga një parti jo Kongresit, me shumicë të plotë. [6] Kur DMK më vonë u nda, me M. G. Ramachandranin që formoi partinë e tij Dravidiane, fragmenti rebel u emërtua sipas Annadurai si Anna DMK. Anna Nagar, një lagje banimi në Çenai është emërtuar sipas tij. [ citimi i nevojshëm ] Udhëheqësit dhe shkrimtarët nacionalistë tamilë të Sri Lankës konsiderohen se janë të ndikuar nga lëvizja e dëlirë Tamile e Annadurait. [7] Universiteti Anna, një institucion kryesor në shkencë dhe teknologji mban emrin e tij. Zyra qendrore aktuale e DMK-së e ndërtuar në vitin 1987 është emërtuar për nder të tij, Anna Arivalayam. [8] Një nga rrugët kryesore në Çenai mban emrin e tij, Anna Salai — më parë quhej Rruga e Malit dhe tani qëndron atje një statujë e Annadurait. [9] Qeveria qendrore lëshoi një monedhë përkujtimore me prerje 5 ₹ për të shënuar festimet e njëqindvjetorit të tij më 15 shtator 2009 në Çenai . [10] Jawaharlal Nehru e përshëndeti atë si një nga parlamentarët e mëdhenj për fjalimet në Rajya Sabha . [11] Selig Harrison, një analist me bazë në SHBA i politikës dhe gazetarisë së Azisë Jugore dhe Azisë Lindore [12] komentoi,

Nuk ka dyshim se ky orator i fuqishëm është figura më popullore e masave në rajon.[13]

Revista India Today e ka renditur Annadurain në "100 njerëzit më të mirë që formësuan Indinë sipas mendimit, veprimit, artit, kulturës dhe shpirtit". Në vitin 2010, Biblioteka Anna Centenary u krijua në Çenai në përkujtim të Annadurait. [14]

 1. ^ Election Commission, India (1962). "Report on the General Elections in India". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Daughter of the South By Pi.
 3. ^ Ethnic movement in India By Ganapathy Palanithurai, R. Thandavan, p. 41
 4. ^ "C.N. Annadurai's mission incomplete". The Hindu. Chennai, India. 15 shtator 2005. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2009. Marrë më 27 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 5. ^ C.N. Annadurai By Pi.
 6. ^ Chakrabarty, Bidyut (2008). Indian Politics and Society Since Independence. Routledge. fq. 110–111. ISBN 978-0-415-40868-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Wilson, Jeyarathnam (2000). Sri Lankan Tamil Nationalism. C. Hurst & Co. Publishers. fq. 37. ISBN 978-1-85065-519-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "The Rising Sun". Dravida Munnetra Kazhagam. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2009. Marrë më 20 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Muthiah, S (2 korrik 2003). "Round Tana and around". The Hindu. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2009. Marrë më 20 dhjetor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja)
 10. ^ "Release of Coin on Sh C N Annadurai". Indian Stamp Ghar. 16 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2011. Marrë më 15 shtator 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 11. ^ "Tamil Nadu celebrates Annadurai's birth centenary". IBN live. 15 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2014. Marrë më 20 dhjetor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Selig Harrison". CIP. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2009. Marrë më 19 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura IT
 14. ^ "Chennai now boasts South Asia's largest library". Deccan Herald. 15 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2014. Marrë më 29 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)