M. G. Ramachandran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
M. G. Ramachandran
M. G. Ramachandran në një stampë përkujtimore në 2017
Shefministri i Tamil Nadusë
Në detyrë
9 Qershor 1980 – 24 Dhjetor 1987
Guvernatori
Paraprirë ngaSundimi i presidentit
Pasuar ngaV. N. Janaki Ramachandran
Njësia zgjedhoreMadurai Perëndimor (1980–1985)
Andipatti (1985–1987)
Në detyrë
30 Qershor 1977 – 17 Shkurt 1980
GuvernatoriPrabhudas Patwari
Paraprirë ngaSundimi i presidentit
Pasuar ngaSundimi i presidentit
Të dhëna vetjake
U lind më
Maruthur Gopalan Ramachandran

(1917-01-17)17 janar 1917
Nawalapitiya, Distrikti Kandy, Cejloni Britanik
(sot Sri Lanka)
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Madras (sot Chennai),
Tamil Nadu, Indi
Vendi i prehjesPërkujtimorja M.G.R. dhe Amma
NënshtetësiaIndiane
Partia politikeAll India Anna Dravida Munnetra Kazhagam (1972Stampa:Endash1987)
Lidhjet e tjera
politike
Bashkëshortja/et
 • Thangamani
  (m. 1939; died 1942)

  Sadhanandavathi
  (m. 1942; died 1962)

  (m. 1963)
VendbanimiM.G.R. Thottam, Ramapuram, Chennai, Indi
PunësimiAktor, Producent, regjizor, politikan, filantropist
Çmimet
Nofka/tPuratchi Thalaivar Makkal Thilagam Ponmana Chemmal Kodai vallal Vaathiyar

Maruthur Gopalan Ramachandran (17 janar 1917 - 24 dhjetor 1987), i njohur gjithashtu me shkurtesën e tij MGR, ishte një aktor, politikan dhe filantrop indian që shërbeu si Shefministër i Tamil Nadusë nga 1977 deri në vdekjen e tij në 1987. Ai ishte themeluesi dhe sekretari i parë i përgjithshëm i Anna Dravida Munnetra Kazhagam në Indi . [1] Më 19 mars 1988, MGR iu dha pas vdekjes Bharat Ratna, nderi më i lartë civil i Indisë.

Në rininë e tij, MGR dhe vëllai i tij i madh M.G. Chakrapani u bënë anëtarë të një trupe dramatike për të mbështetur familjen e tyre. I ndikuar nga idealet gandiane, MGR u bashkua me Kongresin Kombëtar Indian . Pas disa vitesh aktrimi në shfaqje teatrale, ai bëri debutimin e tij në kinematografi në filmin e vitit 1936 Sathi Leelavathhi në një rol dytësor. Nga fundi i viteve 1940, ai ishte promvuar për të marrë rolet kryesore.

MGR u bë anëtar i Dravida Munnetra Kazhagamit (DMK) e udhëhequr nga C.N . Annadurai dhe u ngrit në radhët e saj, duke përdorur popullaritetin e tij si yll filmi për të ndërtuar një bazë politike. Në vitin 1972, tre vjet pas vdekjes së Annadurait, ai u largua nga DMK, atëherë e udhëhequr nga M. Karunanidhi për të formuar partinë e tij - All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam (AIADMK) . Pesë vjet më vonë, MGR drejtoi një aleancë të udhëhequr nga AIADMK drejt fitores në zgjedhjet e 1977, duke e shkatërruar elektoralisht DMK-në. Ai u bë Shefministër i Tamil Nadusë, aktori i parë i filmit që u bë shefministër në Indi. Përveç një ndërsundimi katër-mujore në 1980, kur qeveria e tij u përmbys nga qeveria e Unionit, ai mbeti si kryeministër deri në vdekjen e tij në 1987, duke e udhëhequr AIADMK-në në dy fitore të tjera zgjedhore në 1980 [2] dhe 1984 . [3]

Në tetor 1984, MGR u diagnostikua me dështim të veshkave si rezultat i diabetit . Ai vdiq më 24 dhjetor 1987 në rezidencën e tij Ramavaram Gardens në Manapakkam pas një sëmundjeje të zgjatur. M.G.R konsiderohet si një ikonë kulturore në Tamil Nadu dhe konsiderohet si një nga aktorët më me ndikim të kinemasë Tamile . [4] Autobiografia e tij Naan Yaen Piranthaen ( Pse kam lindur ) u botua në 2003. [5]

 1. ^ Sri Kantha, Sachi (8 prill 2015). "M.G.R. Remembered – Part 26". Sangam.org. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2017. Marrë më 19 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Kumaresan, S (27 prill 2021). "From the archives: Why is 1980 Tamil Nadu Assembly election worthy of note?". New Indian Express. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2022. Marrë më 27 prill 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Kumaresan, S (28 prill 2021). "From the archives: When MGR sailed on sympathy in 1984 polls". New Indian Express. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2021. Marrë më 28 prill 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Modi to Mamata, M.G.R. to NTR: Vir Sanghvi lists 70 politicians who changed India". Hindustan Times. 15 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2019. Marrë më 10 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Janaki's son alone has copyright to M.G.R.'s autobiography: court". The Hindu. 4 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2016. Marrë më 6 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)