All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Simboli zgjedhor i AIADMK-së

All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam ( përkth. Gjithë India Federata Përparimtare Dravidiane ; abbr. AIADMK ) është një parti politike rajonale indiane me ndikim të madh në shtetin e Tamil Nadusë dhe territorin e bashkimit të Puduqershisë . Është një parti dravidiane e themeluar nga ish- shefministri i Tamil Nadusë MG Ramachandran (MGR) në Madurai më 17 tetor 1972 si një fraksion i shkëputur nga Dravida Munnetra Kazhagam pasi M. Karunanidhi e përjashtoi atë nga partia për të kërkuar llogari nën cilësinë e kancelarit të partisë. [1] Partia po i përmbahet politikës së socializmit dhe sekularizmit bazuar në parimet e CN Annadurai-t (Anna) të quajtura bashkarisht si Annaizëm nga M.G.R [2] [3] Partia ka fituar një shumicë shtatë herë në Asamblenë Legjislative të Tamil Nadusë dhe ka dalë në pah si forca politike më e suksesshme në historinë e shtetit. Aktualisht është partia kryesore e opozitës në Asamblenë Legjislative të Tamil Nadusë.

Nga 9 shkurti 1989 deri më 5 dhjetor 2016, AIADMK u drejtua nga ish-shefministrja e Tamil Nadusë J. Jayalalithaa (Amma) si sekretare e përgjithshme e partisë. Ajo u admirua si nëna e partisë nga kuadri i saj [4] dhe ishte shumë popullore në mesin e popullatës tamile deri në vdekjen e saj në 2016. [5] Nga 21 gusht 2017 deri më 23 qershor 2022, partia u drejtua nën udhëheqjen e dyfishtë të ish-shefministrave të Tamil Nadusë O. Panneerselvam dhe Edappadi K. Palaniswami, përkatësisht si koordinator dhe koordinator i përbashkët. [6] [7] [8]

Nga 11 korriku 2022, AIADMK udhëhiqet nga ish-kryeministri i Tamil Nadu Edappadi K. Palaniswami (EPS) si sekretar i përgjithshëm i partisë. [9] [10] [11]

Selia e partisë quhet Puratchi Thalaivar MGR Maaligai, e cila ndodhet në VP Raman Salai, Royapettah, Chennai . Ndërtesa iu dhurua partisë në vitin 1986 nga gruaja e MGR dhe ish-shefministrja e Tamil Nadusë V.N. Janaki Ramachandran .


 

 1. ^ R Kannan (7 gusht 2018). "Karunanidhi and M.G.R.: A checkered friendship, and a lesson in civility and empathy". The News Minute. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2021. Marrë më 5 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "When Annaism sought de-mon". The New Indian Express (në Indian English). 2017-08-15. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2021. Marrë më 9 qershor 2021.
 3. ^ "Jayalalithaa changed face of Dravidian politics". Deccan Chronicle (në Indian English). 2016-12-06. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2021. Marrë më 9 qershor 2021.
 4. ^ Narasimhan, T. E. (2015-05-11). "Extended 'Mothers' Day' for AIADMK cadre as 'Amma' Jayalalithaa walks free". Business Standard India. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2019. Marrë më 2019-10-03. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Jayalalitha: The 'goddess' of Tamil Nadu politics". BBC News. 5 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2016. Marrë më 5 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "EPS vs OPS in Tamil Nadu: What's all this AIADMK fuss about?". timesofindia (në Indian English). 2022-06-23. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2022. Marrë më 26 qershor 2022.
 7. ^ "Dual power structure not in force, OPS ceases to be coordinator, says AIADMK". economictimes (në Indian English). 2022-06-24. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2022. Marrë më 26 qershor 2022.
 8. ^ "OPS, EPS elected unopposed as AIADMK coordinator and joint coordinator". The Times of India. 2021-12-06. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2022. Marrë më 27 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "AIADMK general council anoints Edappadi K Palaniswami as party interim general secretary". The Times of India. 11 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2022. Marrë më 11 korrik 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Supreme Court rejects Paneerselvam's plea, Palaniswamy to continue as AIADMK general secretary". indianexpress (në Indian English). 23 shkurt 2023. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2023. Marrë më 23 shkurt 2023.
 11. ^ "AIADMK Amended Constitution dated 20.04.2023.pdf". Election Commission of India (në Indian English). 2023-04-20.