Jump to content

Periyar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Periyar
Portreti i Periyarit në një pullë postare
President i Dravidar Kazhagamit
Në post

27 Gusht 1944 – 24 Dhjetor 1973

Paraprirë nga Themelimi i pozicionit
Pasuar nga Annai E. V. R. Maniammai
Kryetari i Partisë së Drejtësisë
Në post

1939 – 27 Gusht 1944

Mbajtësi inagural C. Natesa Mudaliar
Paraprirë nga Ramakrishna Ranga Rao of Bobbili
Pasuar nga P. T. Rajan
Hollësi personale
Lindur (1879-09-17) 17 Shtator 1879

Erode, Distrikti Koimbatore, Presidenca e Madrasit,  India Britanike

Vdekur 24 Dhjetor 1973(1973-12-24) (aged 94)

Vellore, Tamil Nadu, Indi

Vendi i prehjes Periyar Ninaividam
Partia politike Dravidar Kazhagam (nga 1944)
Afilacione politike të tjera
Spouses
Profesioni
 • Aktivist
 • Politikan
 • Reformator Social
Nofkat
 • E.V.R.
 • Vaikom Veerar
 • Venthaadi Venthan

Erode Venkatappa Ramasamy (17 shtator 1879 – 24 dhjetor 1973), i nderuar nga ndjekësit e tij si Periyar [a] ose Thanthai [b] Periyar, ishte një aktivist shoqëror dhe politikan indian që filloi Lëvizjen e Vetë-Respektit dhe Dravidar Kazhagam. Ai njihet si 'Babai i lëvizjes Dravidiane '. [1] Ai u rebelua kundër dominimit brahminist dhe pabarazisë gjinore dhe kastore në Tamil Nadu . [2] [3] Që nga viti 2021, shteti indian i Tamil Nadusë feston përvjetorin e tij të lindjes si "Dita e Drejtësisë Sociale". [4]

Ramasamy u bashkua me Kongresin Kombëtar Indian në 1919. Në 1924, Ramasamy mori pjesë në agjitacionin jo të dhunshëm ( satyagraha ) që përfshinte Mahatma Gandhin në Vaikom, Travancore . [5] Ai dha dorëheqjen nga Kongresi në vitin 1925 kur mendoi se partia po i shërbente vetëm interesave të brahminëve . Ai vuri në pikëpyetje atë që ai ndjente se ishte nënshtrimi i dravidianëve jo-brahminë, pasi brahminët gëzonin dhurata dhe dhurimet nga jo-brahminët, por kundërshtonin dhe diskriminonin jo-brahminët në çështjet kulturore dhe fetare. [6] Ai deklaroi qëndrimin e tij si "asnjë zot, pa fe, pa Gandhi, pa Kongres dhe pa Brahminë". [7]


Ai themeloi Lëvizjen për Vetë-Respekt në 1926. [7] Nga viti 1929 deri në vitin 1932 Ramasamy bëri një turne në Malajën Britanike, Evropë dhe Bashkimin Sovjetik, gjë që ndikoi tek ai. [8] Në vitin 1939, Ramasamy u bë kreu i Partisë së Drejtësisë, [c] dhe në 1944, ai ndryshoi emrin e saj në Dravidar Kazhagam . Partia më vonë u nda me një grup të udhëhequr nga C. N. Annadurai duke formuar Dravida Munnetra Kazhagam (DMK) në 1949. Ndërsa vazhdonte Lëvizjen e Vetë-Respektit, ai avokoi për një Dravida Nadu të pavarur (toka e Dravidianëve).

Ramasamy promovoi parimet e racionalizmit, respektit për veten, të drejtat e grave dhe çrrënjosjen e kastës . Ai kundërshtoi shfrytëzimin dhe margjinalizimin e popullit dravidian jo-brahmin të Indisë së Jugut dhe imponimin e asaj që ai e konsideronte Indi Indo-Ariane .

 1. ^ 'Respected one' or 'elder' in Tamil.
 2. ^ 'Father' or 'father figure' in Tamil.
 3. ^ In 27 October 1939, 11 November 1940 and 18 October 1942 British and C. Rajagopalachari offered him sworn as premier (Chief Minister) but he refused it
 1. ^ "Statue wars: Who was Periyar and why does he trigger sentiment in Tamil Nadu?". The Economic Times. 7 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2019. Marrë më 28 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Mehta, Vrajendra Raj; Thomas Pantham (2006). Political Ideas in Modern India: thematic explorations. Sage Publications: Thousand Oaks. fq. 48. ISBN 978-0-7619-3420-2. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2023. Marrë më 23 mars 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Arora, N.D.; S.S. Awasthy (2007). Political Theory and Political Thought. Har-Anand Publications: New Delhi. fq. 425. ISBN 978-81-241-1164-2. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2023. Marrë më 23 mars 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "TN govt will celebrate Periyar's birth anniversary as social justice day, says CM Stalin". The Indian Express (në anglisht). 6 shtator 2021. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2021. Marrë më 8 shtator 2021.
 5. ^ Athiyaman, Pazha (24 dhjetor 2019). "Periyar, the hero of Vaikom". The Hindu (në Indian English). ISSN 0971-751X. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2021. Marrë më 9 gusht 2021.
 6. ^ Kandasamy, W.B. Vansantha; Florentin Smarandache; K. Kandasamy (2005). Fuzzy and Neutrosophic Analysis of E.V. Ramasamy's Views on Untouchability. HEXIS: Phoenix. fq. 106. ISBN 978-1-931233-00-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Deshpande, A. (2011). The Grammar of Caste: Economic Discrimination in Contemporary India. OUP India. fq. 44. ISBN 978-0-19-908846-1. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2023. Marrë më 27 korrik 2023. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "As Tamil Nadu celebrated Periyar's birthday on September 17, we recall the impact of his foreign trips". G Olivannan. The Times of India. 20 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2020. Marrë më 4 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)