Jump to content

Drenovica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Drenovica

Drenovica është një fshat në Rrethin e BeratitShqipëri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drenovica ndodhet në rrethin e Beratit në një lartësi prej 39 metrash mbi nivelin e detit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

fshati Drenovic ka një popullsi prej  3 100 banore.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e fshatit përbëhet kryesisht nga bujqesia, blegtoria, dhe kultivimi i ullinjve.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi dhe Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Drenovicë ka një shkollë 9 vjeçare. Pothuajse të gjithë banorët e rritur të fshatit kanë kryer arsimin e mesëm dhe disa vazhdojnë studimet e larta në universitete të ndryshme të vendit, ose jashte Shqipërisë. Në këtë fshat ka një pallat kulture me kapacitet prej 200 vendesh.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]