Kutallia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kutallia
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Beratit
Rrethi: Rrethi i Beratit
Komuna: Komuna Kutalli
Targat e automjeteve: BR
Përdorimi i stampës


Kutallia është fshat dhe njëkohësisht qendër e komunës Kutalli dhe shtrihet në Qarkun e BeratitShqipëri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kutallia ka kryesisht një reliev kodrinoro-fushor me rreth katër kodra të mëdha që rrethojnë fshatin dhe një përrua të vogël që kalon në mes të tij.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas të dhënave statistikore të vitit 2011, Kutallia ka 9643 banorë[1].

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Kutalli u krijua në vitin 1992 dhe bën pjesë në Qarkun e Beratit.[2]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "SHQIPËRI Maj, 2014 TIPOLOGJIA E KOMUNAVE DHE BASHKIVE" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 5 shkurt 2017. Marrë më 16 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "PLANI I ZHVILLIMIT LOKAL K PLANI I ZHVILLIMIT PLANI I ZHVILLIMIT LOKAL KOMUNA KUTALLI" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 nëntor 2016. Marrë më 16 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)