Drita Çomo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Drita Çomo (19 mars 1958, Tiranë - 19 shkurt 1981, Tiranë) ishte një poete shqiptare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drita Çomo u lind më 19 mars 1958 në Tiranë. Nëna e saj, Liri Belishova një nga udhëheqëset e rinisë gjatë Luftës Antifashiste, dhe babai Maqo Çomo udhëheqës partizan e më vonë ministër i Bujqësisë, që të dy u dënuan me 30 vite nga shteti komunist në kohën kur Drita ishte vetë m 2 vjeçare.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kolec Traboini, Aleko Likaj, Drita Çomo: "Poetja pa qiell", Pelegrin. Revista Letrare Kulturore 8-9/2007.