Jump to content

Duala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duala
Qytet
Pamje nga Duala
Pamje nga Duala
Popullsia
 • Gjithsej2.768.436

Duala është qytet në rajonin Littoral, Kamerun. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2015, qyteti ka pasur 2,768,436 banorë. Qyteti merret me eksportimet më të mëdhaja të qytetit si nafta, kafeja, metale dhe fruta.

Me arritjen e portugezëve në shekullin e 15-të, zona ishte i njohur si Rio dos Camarões. Pasi qyteti u bë nën udhëheqjen e gjermanëve, qyteti u emërua si Kamerunstadt (Qyteti i Kamerunit). Në vitin 1907, qyteti u emërua Duala dhe u bë pjesë e kamerunasëve francezë më 1919.

Qyteti Shteti
Strasburg Flamuri Franca
Akhisar Flamuri Turqia
Dakari Flamuri Senegali
Newark Flamuri SHBA
Filadelfia Flamuri SHBA
Uindhuk Flamuri Namibia