Duala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Duala
Qytet
noform
Pamje nga Duala
Vendndodhja
Duala is located in Kameruni
Duala
Duala

Koordinatat: 4°3′0″V 9°41′0″L / 4.05000°V 9.68333°L / 4.05000; 9.68333

Administrimi
Shteti Flamuri Kameruni
Rajoni Littoral
Departamenti Wouri
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 923 km2
Lartësia 726 m (m.n.d.)
Popullsia 2,768,436 banorë
Dendësia 2,999 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WAT (UTC+1)
Verore WAT (UTC+1)
Koordinatat 4° 3′ 0″ Veri

9° 41′ 0″ Lindje

Duala është qytet në rajonin Littoral, Kamerun. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2015, qyteti ka pasur 2,768,436 banorë. Qyteti merret me eksportimet më të mëdhaja të qytetit si nafta, kafeja, metale dhe fruta.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me arritjen e portugezëve në shekullin e 15-të, zona ishte i njohur si Rio dos Camarões. Pasi qyteti u bë nën udhëheqjen e gjermanëve, qyteti u emërua si Kamerunstadt (Qyteti i Kamerunit). Në vitin 1907, qyteti u emërua Duala dhe u bë pjesë e kamerunasëve francezë më 1919.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti Shteti
Strasburg Flamuri Franca
Akhisar Flamuri Turqia
Dakari Flamuri Senegali
Newark Flamuri SHBA
Filadelfia Flamuri SHBA
Uindhuk Flamuri Namibia