Duda Balje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duda Balje
Kuvendi i Kosovës
Në detyrë
2001–present
Të dhëna vetjake
U lind mëtetor 16, 1977; 46 vite më parë (1977-10-16)
Prizren, Kosovë, RSFJ
Partia politikeKoalicioni Vakat
ProfesioniPolitician

Duda Balje (lindur më 16 tetor 1977) është një politikane kosovare me origjinë boshnjake. [1] Anëtare e Koalicionit Vakat, ajo shërben si deputete e Kuvendit të Kosovës nga viti 2001. [2] [3] Kryeson Komisionin për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione. Ajo akuzohet se ka rënë në kundërshtim të plotë me punën e saj, sepse ka votuar kundër një kodi civil i cili do t'i hapte rrugë martesave të seksit të njëjtë. [4]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duda Balje ka një Master Shkencash në ekonominë e biznesit dhe Doktoraturë (Ph.D). në menaxhimin e burimeve njerëzore [2] .

Ajo është e martuar [2] dhe ka tre fëmijë [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Duda Balje: Donika ka gjak boshnjaku, e duam në VAKAT". 15 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2018. Marrë më 2 qershor 2018.
  2. ^ a b c "Duda Balje". assembly-kosova.org (në anglisht, shqip, dhe serbisht). Marrë më 2 qershor 2018..
  3. ^ "Duda Balje". kuvendikosoves.org (në anglisht, shqip, dhe serbisht). Marrë më 2 qershor 2018..
  4. ^ regoda@gmail.com. "BalkanMagazin :: Mina Ćurčić: Velika Albanija i "kosovska" zastava". www.balkanmagazin.net (në serbisht). Marrë më 2018-07-03.
  5. ^ "Deputetja huton deputetët, kush është nëna e tre fëmijeve që po ndez Kuvendin e Kosovës". story.al. 18 prill 2018. Marrë më 2 qershor 2018..