Dugi Rat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dugi Rat
—  Qytet  —
Dugi Rat is located in Kroacia
Dugi Rat
Dugi Rat
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.45°0′0″V 16.64°0′0″L / 43.45000°V 16.64000°L / 43.45000; 16.64000 (Dugi Rat)Koordinatat: 43.45°0′0″V 16.64°0′0″L / 43.45000°V 16.64000°L / 43.45000; 16.64000 (Dugi Rat)
Popullsia 3.432 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Dugi Rat (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3432 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3439 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3507 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.2%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija