Duli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Duli - është emri i artit i një këngëtar shqiptar nga Maqedonia.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur 31.10.1987 në një fshat afër KërçovësCërvic. Rrjedh nga një familje muzikantesh popullore, babai i tij që shumë i ri u nda nga jeta, po ashtu ishte një muzikante i rralle me sharkinë e tij ishte i pazëvendësueshëm.

Në fëmijërinë tij Duli erdhi në Zvicër dhe filloi pune si te gjithë shqiptaret, por ajo që kishte në gjak ishte muzika.

Këndoi në shumë lokale të Zvicrës dhe kënaqi kurbeqaret me muzikën e tij dhe zërin që rrallë këngëtare e kanë.

Sot është një yll muzikor dhe shumë i kërkuar neper manifestime dhe dasma si në Evrope ashtu edhe në Amerikë, kurse verës është në gëzimet e dasmave në vendlindje.

Rreth këtij personi është shumë për të treguar, për fshatin e vete është duke dhen një kontribut të veçant që do vite organizon një manifestim dhe te ardhurat e manifestimit i dërgon për ndihme invalidëve të fshatit.Kenga tij e fundit eshte Zemër.Qysh ne moshen 17 vjeçare u be baba ai ka 2 femije nje djal dhe nje vajze