Cërvica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cervicë
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1,725
{{{postal_code_type}}}
6254
TargatKL
Faqja zyrtare[1]

Cervicë, (maqedonisht: Црвивци/Crvivci) është fshat në komunën e Kërçovës, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e popullatës gjenden ne mërgim. Një pjesë e madhe e tyre me vendbanim të "përkohëshëm" në Zvicer.

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 1725 banorë nga të cilët 1725 ishin Shqiptarë,Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, The State Statistical Office, Skopje, 2002, f. 150.</ref>


Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Cervicë ka një kulturë shum të vjetër edhe shum të mirë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gërmimet tregojnë se ka pasur gjatë kohës së romak Republika, 40 pes, në Cërvica ilire vendbanime. Më vonë Perandoria Osmane dhe banorët janë konvertuar në Islam. Pas Lufta e Parë Botërore ka qenë kryer në Cërvica një masakër, në të cilën u vranë 42 burra pa një vendim gjyqësor. E ndërtuar në vitin 1991 në xhaminë e re e fshatit, i cili zëvendësoi e vjetër. Teqeja u rinovua në vitin 2009.

Fshati Cërvicë eshte nje fshat me nje te kaluar te pasur. Kete e deshmojne humori dhe kenga ku edhe linden.Cërvica ka dalluar disa njerez si:Këngëtari i mirënjohur Duli Recku ,Asip Xhambazi, Zeni Ballazhi etj.


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]