Drogomishti i Madh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Drogomisht i Madh
Горно Строгомиште
Fshat
Vendndodhja
Drogomisht i Madh is located in Maqedonia e Veriut
Drogomisht i Madh
Drogomisht i Madh
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Kërçovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 797 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 6253
Prefiksi (+389) 045
Targa KL
Koordinatat 41° 36′ 22″ Veri

20° 57′ 56″ Lindje

Popullsia 1.123 banorë (2002)

Drogomisht i Madh, (maqedonisht: Горно Строгомиште/Gorno Strogomište) është fshat në komunën e Kërçovës, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 1123 banorë nga të cilët 1093 ishin Shqiptarë, 4 Maqedonas, dhe 26 të tjerë.[1]Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]