Jump to content

Mahmutaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mahmutaj
Мамудовци
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej401
{{{postal_code_type}}}
6250
TargatKL

Mahmutaj ose Mafmutaj, (maqedonisht: Мамудовци/Mamudovci) është fshat në komunën e Kërçovës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afër 3 km ne verilindje te qytetit të Kërçovës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sa qe vjen e ma shumë plaket popullata. Dhe fatkeqësisht nuk ka shumë pasardhës qe ti vizitojnë shkollat.

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 401 banorë nga të cilët 400 ishin Shqiptarë dhe 1 Maqedonas.[1]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një fshat tipik qe merret me bujqësi dhe blegtori. Ka shumë fshatar qe gjinden ne gurbet përshkak te krizës se rende ekonomike gjatë kohës se ish Jugosllavisë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica në gurbet kurse një pakicë merren me bujqësi dhe blegtori. I takojnë me shumicë besimit islam sunit

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thuhet se vijnë prej moti nga viset e Shqipërisë lindore.


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]