Duncan, Oklahoma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Duncan
Qytet
noform
Pamje nga kazinoja Chisholm Trail në Duncan
Vendndodhja
Duncan is located in SHBA
Duncan
Duncan

Koordinatat: 34°30′10″V 97°57′30″P / 34.50278°V 97.95833°P / 34.50278; -97.95833

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Oklahoma
Qarku Stephens
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 119.1 km2
 •  tokësore 100.5 km2
 •  ujore 18.7 km2
Lartësia 342 m (m.n.d.)
Popullsia 23,431 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 73533-73599
Prefiksi 580
Koordinatat 34° 30′ 10″ Veri

97° 57′ 30″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofduncan.com

Duncan është qytet dhe zyrë qendroreQarkun Stephens, Oklahoma, SHBA.[1] Sipas vitit 2010, popullsia e qytetit ishte 23,431.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duncan ndodhet në 34°31′0″V 97°56′58″P / 34.51667°V 97.94944°P / 34.51667; -97.94944 (34.516619, −97.949377).[2] Qyteti ndodhet rreth 56 kilometra (34,9 milje) në lindje të Lawton dhe 131 kilometra (81.5 milje) në jug të Oklahoma City.[3]

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 119 km2 nga të cilat 100 km2 është tokë dhe 19 km2 (15.67%) është ujë.

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duncan qeveriset nga këshillit i qytetit i cili përmban kryetar dhe katër anëtarë të këshillit.

Njerëzit të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Find a County". National Association of Counties. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 12, 2012. Marrë më 2011-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. 12 shkurt 2011. Marrë më 2011-04-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Conlon, Kevin. "'Bored' Oklahoma teen convicted in random 'thrill kill'." CNN. April 18, 2015. Retrieved on May 16, 2015.