Eastman Kodak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eastman Kodak Company
Lloji Ndërmarrje publike
Industria Fotografi
Themeluar 1881
Selia Rochester, New York, SHBA
Kryesuesit Antonio M. Perez, CEO, President, & Aksionar
Bob Brust, CFO
Produkte kamera, film,
Të ardhurat $14.268 Billion $ (2005)
Të ardhurat neto -$1.362 Billion $ (2005)
Punonjësit 51,100 (2005)
Adresa e internetit www.kodak.com


Eastman Kodak është kompani amerikane që prodhon kamera filmike dhe digjitale. Ajo është e njohur më se shumti për kamerat filmike. Konkurrenti më i madh në ketë fushë është Fujifilm, por tash faza e re e kamerave digjitale i detyroi këto dy kompani të pezullojnë shumicën e kamerave filmike dhe të fillojnë prodhimin e kamerave digjitale të reja.


WikiLettreMini.svg Ky artikull në lidhje me Organizata është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.