Edi Paloka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Edi Paloka
Edi Paloka.jpg
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
2001 – Vazhdon
Të dhënat personale
Lindi më: 23 dhjetor 1965
Lindi në: Tiranë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: politikan, gazetar
Shkolla e kryer: UT, Dega Gjeo-Fizikë
Partia politike: PD
Bashkëshortja Dasara
Fëmijë (2 vajza) Kleta, Ida

Edi Paloka është deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë, nënkryetar i Partisë Demokratike dhe kryetar i Grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Ai është zgjedhur deputet në Legjislaturat e 16-të, 17-të, 18-të[1] dhe 19-të të Kuvendit të Shqipërisë.[2][3]

Paloka është një nga themeluesit e gazetës Rilindja Demokratike të Partisë Demokratike, gazeta e parë e lirë pas përmbysjes së diktaturës komuniste në Shqipëri.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2001-2005

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2005-2009

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2009-2013

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2013-2017

Lista e deputetëve të Legjislaturës VIII të Kuvendit të Shqipërisë


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Legjislatura XVIII 2009-2013
  2. ^ KQZ Rezultatet Përfundimtare të Zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë 2013
  3. ^ Kuvendi i Shqipërisë - Jetëshkrimet e deputetëve