Edna Ferber

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Edna Ferber
Edna Ferber.jpg
Ditëlindja:15 gusht 1885
Vendlindja:Kalamazoo, Michigan Flag of the United States.svg SHBA
Ditëvdekja:16 prill 1968
Vendvdekja:New York
Kombësia:Amerikane
Zhanri:romane,drama

Edna Ferber (15 gusht 188516 prill 1968) ishte shkrimtare amerikane e specializuar për shkruarjen e romaneve, novelaave dhei dramave. Romanet më të njohura të saj janë So Big (1924), me të cilin e fitoi Çmimin Pulitzer; Show Boat (1926), i cili shërbeu si bazë për mjuziklin e famshum dhe Giant (1952), i cili shërbeu si bazë për filmin holivudian.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dawn O'Hara (1911)
 • Buttered Side Down (1912)
 • Roast Beef, Medium (Frederick A. Stokes Company, 1913)
 • Personality Plus (1914)
 • Emma Mc Chesney and Co. (1915)
 • Our Mrs. McChesney (1915) (ko-autor: George V. Hobart)
 • Fanny Herself (1917)
 • Cheerful - By Request (1918)
 • Half Portions (1919)
 • The Girls (Edna Ferber novel) (1921)
 • Gigolo (1922)

Mjuzikli që shërbeu si bazë romani i Edne Ferber:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]