Jump to content

Eduardo Riedel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eduardo Riedel
Guvernatori i Mato Grosso do Sul
Do marrë detyrën
1 janar 2023
ZëvendësguvernatoriJosé Carlos Barbosa
Duke pasuarReinaldo Azambuja
Sekretari i 27-të i Shtetit për Infrastrukturën e Mato Grosso do Sul
Në detyrë
22 shkurt 2022 – 2 prill 2022
Sekretari i 20-të i Shtetit për Qeverinë dhe Menaxhimin Strategjik të Mato Grosso do Sul
Në detyrë
1 janar 2015 – 23 shkurt 2022
Të dhëna vetjake
U lind më
Eduardo Corrêa Riedel

(1969-07-05) 5 korrik 1969 (55 vjeç)
Rio de Janeiro, Brazili
Partia politikePartia Social Demokratike Braziliane
Bashkëshortja/etMônica Riedel
FëmijëtMarcela, Rafael
ArsimimiUniversiteti Federal i Rio de Zhaneiros
Faqja në rrjetOfficial website

Eduardo Riedel (lindur më 5 korrik 1969) është një politikan dhe biznesmen brazilian i cili ka shërbyer si Guvernator i Mato Grosso do Sul që nga 1 janari 2023.[1] [2]

Ai ishte Sekretar i Shtetit për Infrastrukturën e Mato Grosso do Sul nga 22 shkurt 2022 deri më prill 2023. Riedel ishte president i Unionit Maracaju, Mato Grosso do Sul në 1999 dhe nënkryetar i Federatës së Bujqësisë dhe Blegtorisë së Mato Grosso do Sul, dhe ishte gjithashtu drejtor i Konfederatës Kombëtare të Bujqësisë. [3]

Në vitin 2022, ai kandidoi në zgjedhjet shtetërore në Mato Grosso do Sul për guvernator me Barbosinha për zëvendësguvernator.[4] Më 2 tetor 2022, ai kishte 361.981 vota (25,16%) dhe doli në raundin e dytë me kandidatin Renan Barbosa Contar . [5] [6][7] [8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Resultados – TSE". resultados.tse.jus.br. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2022. Marrë më 2022-10-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ bbento, Mahmod A. Issa /. "Secretários". Secretaria de Estado de Infraestrutura (në portugalishte braziliane). Marrë më 2022-10-20.
  3. ^ bbento, Mahmod A. Issa /. "Secretários". SEINFRA - Secretaria de Estado de Infraestrutura (në portugalishte braziliane). Marrë më 2022-12-11.
  4. ^ "Saiba quem é: Eduardo Riedel, candidato ao governo de MS". correiodoestado.com.br. Marrë më 2022-10-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ wellingtonramalhoso. "Eleições estaduais com virada no 2º turno representam menos de um terço das disputas". CNN Brasil (në portugalishte braziliane). Marrë më 2022-10-20.
  6. ^ "Quem são Capitão Contar e Eduardo Riedel, candidatos a governador no MS no segundo turno". Valor Econômico (në portugalishte braziliane). Marrë më 2022-10-20.
  7. ^ "MS: Veja a íntegra da sabatina UOL/Folha com Eduardo Riedel (PSDB)". noticias.uol.com.br. Marrë më 2022-10-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Capitão Contar e Eduardo Riedel vão para o 2º turno em MS". G1 (në portugalishte braziliane). Marrë më 2022-10-20.