Edukimi në distancë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Edukimi ne distancë (en:distance learning) është një fushë e arsimit që fokusohet në metodat e mësimdhënies dhe teknologjisë me qëllim të mësimidhënies, shpesh në baza individuale, për studentët që nuk janë fizikisht të pranishëm në një mjedis tradicional arsimor si klasa mësimore. Kjo qasje në edukim ka qenë përshkruar si "një proces për të krijuar dhe ofruar qasje për të mësuar kur burimi i informacionit dhe nxënësit janë të ndarë nga koha dhe distanca, ose të dyja."[1] Kurset e edukimit në distancë që kërkojnë prani fizike në klasë për çfarëdo arsye (duke përfshirë edhe marrjen e provimeve) janë të referuara si kurse hibride[2] ose blended[3].

Historia dhe zhvillimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Edukimi në distancë ekziston për të paktën qysh në 1728, kur "një shpallje në gazetën Boston ... [emrin] Phillips Kalebit, Mësues i metodës së re Short Hand" kërkon nga studentet që materialet mësimore tua dërgojë javë për javë.

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Honeyman, M. (1993). "Agriculture distance education: A valid alternative for higher education?". Proceedings of the 20th Annual National Agricultural Education Research Meeting: 67–73.  Unknown parameter |month= ignored (help); Unknown parameter |coauthors= ignored (|author= suggested) (help)
  2. ^ Tabor, Sharon W. (Spring 2007). "Narrowing the Distance: Implementing a Hybrid Learning Model". Quarterly Review of Distance Education. IAP. 8 (1): 48–49. ISSN 1528-3518. Marrë më 23 January 2011. 
  3. ^ Vaughan, Dr Norman D. (2010). "Blended Learning". In Cleveland-Innes, M.F.; Garrison, D.R. An Introduction to Distance Education: Understanding Teaching and Learning in a New Era. Taylor & Francis. p. 165. ISBN 0415995981. Marrë më 23 January 2011.