Edvin Murati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Edwin Murati
Skeda:Edvin Murati.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëEdwin Murati
Data e lindjes (1975-11-12) 12 Nëntor 1975 (45 vjeç)
Vendi i lindjesTirana, Albania
Gjatësia1,72 m (5 ft 7+12 in)
PozicioniMesfushor
Karriera në rini
Paris Saint-Germain
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994–1995Paris Saint-Germain0(0)
1995–1996LB Châteauroux31(0)
1996–1997Paris Saint-Germain0(0)
1997–1998Stade Saint-Brieuc1(0)
1998–1999Fortuna Düsseldorf11(0)
1999–2000Paris Saint-Germain16(0)
2000–2002Lille OSC29(1)
2002–2006Iraklis Thessaloniki F.C.66(6)
2007–2008Panserraikos FC25(8)
Ekipi kombëtar
1998–2006Shqipëria42(4)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Edvin Murati është një futbollist shumë i njohur i Kombëtares shqiptare. Është në kontrate me Iraklis deri më 30-6-2007. Ai gjatë karrierës së tij sportive ka fituar shumë eksperience, sidomos në periudhën që ka luajtur me ekipin më popullor të Francës PSG-ne. Gjatë kësaj periudhë ai ka pasur fatin që të stërvitet dhe të luajë me emra të mëdhenj të futbollit evropian, disa nga këto janë Rai, Leonardo, Xhorxh Weah, Okoca, Delivardes, Marco Simone, Bernard Lama, Loren Rober (i cili ishte dhe rivali i tij për rolin që kishin në ekip), Loguen, Zhinola e shumë të tjerë. Gjithashtu është trajnuar nga trajnerë me emër, siç janë, Artur Xhorxh, Ricardo, Fernandes, Haliloxhixh, etj.

Edvini është një lojtar kyç i kombëtares shqiptare dhe shumë i domosdoshëm e me eksperience. Ai është nder të paret nga lojtaret shqiptare që u rrit që në moshe të vogël me një ekip evropian të grupmoshave dhe nder të paret që është aktivizuar në futbollin profesionist pas viteve '90.