Efraimi i Sirisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Efraimi i Sirisë (aram. ܡܪܝ ܐܦܪܝܡ ܣܘܪܝܝܐ - Mor Afrêm Sûrjojo; në arab. أفرام السرياني; në greq.: Ἐφραίμ ὁ Σῦρος; në lat. Ephraim Syros: Ephraem Syrus) (lindi në vitin 306Nisibisi, sot Nusajbini, vdiq me 9 qershor 373Edesa, sot Shanliurfa, Turqi) ishte një teolog, shkrimtar.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai nderohet si shenjtor i kishës katolike dhe asaj ortodokse. Nderohet në veçanti nga kisha siriane.

Mbahet si themeluesi i Shkollës së persianeve dhe pranë bashkëkohësit të tij të vjetër Afrahatit, si një prej teologëve më të mëdhenj të kishës siriane.

Mësues i kishës katolike u shpall në vitin 1920 nga Papa Benedikti XV në ciklikën Principi Apostolorum5 tetorit.

Efraimi ka shkruar shume hymne, poezi dhe predikime ne vargje, si edhe shpjegime biblike. Këto ishin pune te teologjisë praktike për ndërtimin e kishës ne kohet e vështira që ajo po përjetonte, para përçarjes se saj. Veprat e tij ishin aq te mirënjohura, saqë, shekuj pas vdekjes se tij, autore te krishterë shkruan qindra vepra me mbishkrimin e rreme ne emër te tij. Veprat e Efraimit dëshmojnë një shprehje te besimit te hershem kumbues te krishtere, te prekura pak nga mënyra e mendimit evropian, dhe më i zënë me mënyrat e diskutimit te lindjes.

Dita e festes se tij ne kishën katolike është 9 qershori, ne kishën ortodokse 28 janari.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]