Egegik, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Egegik, Alaska
Anglisht : Egegik
qytet
Vendndodhja
Egegik, Alaska is located in SHBA Alaska
Egegik, Alaska
Egegik, Alaska

Koordinatat: 58°13′9″V 157°21′29″P / 58.21917°V 157.35806°P / 58.21917; -157.35806

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Lake and Peninsula
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 347 km2
 •  tokësore 84.9 km2
 •  ujore 262.1 km2
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia 74 banorë (2007)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1995[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99579
Prefiksi 907
Koordinatat 58° 13′ 9″ Veri

157° 21′ 29″ Perëndim

Egegik, Alaska (Egegik) është një qytet në qarkun Lake and Peninsulashtetit federal Alaska, SHBA. Në Egegik, Alaska jetojnë 74 banorë (2007)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 347 km2 (134 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 4 m (13 ft).

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. January 1996. p. 51. 
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 2008-07-10. Marrë më 2008-07-14. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Egegik, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale