Egidio Miragoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peshkopi Miragoli, 19 Nëntor 2017.
Stema e Ipeshkvit Miragoli.

Egidio Miragoli është Ipeshkvi katolik i Ipeshkvisë katolike të Mondovìt që nga 29 Shtator 2017.[1]

Biografia dhe jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka lindur më 20 korrik 1955Gradella, një periferi e Pandinos, në krahinën e dioqezës së Lodis.

Formimi dhe shërbesa priftërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht studjoi në seminaret peshkopale në Lodi. Në 23 qershor 1979 u shugurua prift dhe meshëtar i kryepeshkopit Paolo Magnani. Ai vazhdoi studimet e tij teologjike në seminarin e Lodit dhe në Universitetin Papnor Gregorian, dhe u diplomua në ligjin e kishës.

Që nga viti 1994 ai ka qenë famullitar në famullinë Frances Xavier Cabrini në Lodi, dhe që nga viti 2007 ka qenë gjykatës në tribunalin klerik krahinor të Lombardisë.

Shërbesa peshkopale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 shtator 2017 Papa Françesku e cakton Ipeshkvin e Mondovìt.[2] Ai mori urdhrin ipeshkvor në 11 nëntorin e ardhshëm në 2017 në Bazilikën e Lodi, peshkopi Maurizio Malvestiti dhe hyn në dioqezë pasditen e 8 dhjetorit 2017.

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Il sacramento della penitenza. Il ministero del confessore: indicazioni canoniche e pastorali, curatela. Milano, Àncora Editrice, 1999, ISBN 88-7610-764-9
  • Il Consiglio pastorale diocesano secondo il Concilio e la sua attuazione nelle diocesi lombarde, tesi di dottorato, Roma, Pontificia università gregoriana, 2000, ISBN 88-7652-855-5

Fotografitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rinunce e nomine: Rinuncia del Vescovo di Mondovì (Italia) e nomina del successore
  2. ^ Il nuovo vescovo di Mondovì sarà ordinato a Lodi l'11 novembre

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]