Jump to content

Egjina (Ishull)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Nuk ka strukture te mirë, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --Liridon 8 shtator 2010 21:21 (CEST)

Egjinë, (Greqisht: Αίγινα/Aígina) është ishulli më i madh në Gjirin Saronik. Ajo është 16 milje ose 27 kilometra nga Athina[1]. Egjina u bë kryeqyteti i parë e Greqisë pas çlirimit nga zgjedha osmane dhe mbajti këtë status për dy vjet.

  1. ^ "Γεωγραφία - Κλίμα" (në greqisht). aegina.com.gr. Marrë më 3 tetor 2021.