Eleni Bukoura-Altamura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Eleni Boukura-Altamura (1821-1900), e njohur edhe si Eleni Boukouras ose Helen Boukoura, ishte një artiste greke me prejardhje Arvanite . Ajo theksohet se është piktorja e parë e madhe femër e Greqisë pas pavarësisë . [1] [2] [3]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eleni lindi në ishullin Grek të Spetses në 1821. Ajo ishte e bija e Jani Bukurës, një aristokrat i pasur dhe argëtues që kishte hapur një nga teatrot e para në Athinë pas Luftës Greke të Pavarësisë . Eleni zhvilloi një interes për artin që në moshë të re. Duke parë këtë, babai i saj punësoi artistin italian Raffaello Ceccoli si kujdestar për vajzën e tij. Ajo vazhdoi studimet dhe në moshën 27 vjeç u nis për në Napoli me një letër rekomandimi nga Ceccoli për të filluar shkollimin e saj si artiste. Ndërsa studionte në Napoli dhe Firence, ajo vishej si burrë me qëllim që të ndiqte mësimet e artit. [1] [4] [5] [6]

Ndërsa studionte në Itali, Eleni filloi një lidhje me piktorin italian Francesco Saverio Altamura, me të cilin pati tre fëmijë. Ajo më vonë u kthye në katolicizëm dhe u martua me Altamura për të legjitimuar marrëdhënien, megjithëse burri i saj përfundimisht do ta linte Elenin për të dashurën e tij, piktoren britanike Jane Benham Hay . Eleni dhe dy fëmijët e saj (djali i saj i vogël, Aleksandri, mbeti në kujdestarinë e burrit të saj të ikur) u zhvendosën në Athinë, ku Eleni siguronte jetesën përmes pikturës dhe mësimeve të artit. Në 1872 ajo dhe e bija Sofia u transferuan në shtëpinë e familjes së saj në Spetses kur Sofia u sëmur me tuberkulozin . Sofia vdiq nga sëmundja para fundit të vitit në moshën 18 vjeç, dhe kështu Eleni u kthye në Athinë. Në 1876 djali i saj Joanis, vetë një piktor i shquar në det, mbaroi studimet në Kopenhagë dhe u kthye për të jetuar me nënën e tij në Athinë. Ashtu si me motrën e tij para tij, Jano u sëmur me tuberkuloz, duke iu nënshtruar sëmundjes në 1878. Vdekja e tij bën që Eleni të pësojë një prishje nervore; ajo dogji disa nga pikturat e djalit të saj së bashku me shumë vepra të saj dhe u tërhoq nga shoqëria. [5] Në një moment ajo u kthye në Spetses, ku vdiq në errësirë relative në 1900. [1] [4] [6]

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eleni Boukoura konsiderohet një nga artistet e para të mëdha femërore të Greqisë Moderne. [1] Tragjeditë që ajo përjetoi në jetën e saj ishin objekt i romanit të autorit grek Rhea Galanaki, Eleni, ose Askush, i cili më vonë u përshtat në një shfaqje. [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Istoria". istoria.gr. Arkivuar nga origjinali më 2008-06-03. Marrë më 2018-10-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Eleni Boukoura-Altamoura: The first Greek female painter [Eleni Boukoura-Altamoura: I proti Ellinida zografos]". Eventful (në anglisht). Marrë më 2018-10-05.
  3. ^ a b Bien, P. (2004). World Literature Today, 78(3/4), 150-150. doi:10.2307/40158640
  4. ^ a b "CERL Thesaurus". data.cerl.org (në anglisht). Marrë më 2018-10-05.
  5. ^ a b "Grèce Hebdo - Peintres grecs: Eleni Boukoura-Altamura". www.grecehebdo.gr (në frëngjisht). Marrë më 2018-10-05.
  6. ^ a b "Eleni Bukura Altamura, dressing as a man to paint – Gentlewomen". gentlewomen.al. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2020. Marrë më 2018-10-05. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":4" defined multiple times with different content