Eliane Elias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eliane Elias
Lindi (1960-03-19) 19 mars 1960 (64 vjeç)
São Paulo, Brazil
ZhanretJazz, muzikë braziliane
muzikante, këngëtare, kompozitore
Instrument(et)piano
Vitet aktik1981–present
LabeliDenon, Blue Note, EMI, RCA, Concord
Websitewww.elianeelias.com

Eliane Elia (Portugalisht: [ɛliˈani eˈliəʃ]; i lindur më 19 Mars 1960 në São Paulo)[1][2] është një pianiste e jazz-it dhe këngëtare braziliane.[3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artistja fituese e Grammy dhe artistja #1 në disa renditje të xhazit dhe muzikës braziliane, Eliane Elia ka lindur në São Paulo, filloi të studiojë piano në moshën shtatë vjeçare dhe në moshën dymbëdhjetë vjeçare po transkriptonte solo nga mjeshtrit e xhazit. Deri në moshën 15 vjeçare, ajo mësonte piano dhe improvizim.[4]

Karriera e saj e performimit filloi në Brazil në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç, me këngëtarin-kompozitorin brazilian Toquinho d dhe turneun me poetin Vinicius de Moraes. Në vitin 1981, ajo u transferua në Nju Jork, ku mori pjesë në Shkollën e Muzikës të Juilliard.[5] Një vit më vonë ajo u bë pjesë e grupit Steps Ahead.[6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ishte e martuar me Randy Brecker, me të cilën ajo ka një vajzë, këngëtaren/kompozitoren Amanda Elias Brecker (1984), dhe aktualisht është martuar me Marc Johnson, i cili luan bas në grupin e saj dhe bashkë-prodhon regjistrimet e saj..

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1985: Amanda (Passport Jazz)
 • 1986: Illusions (Denon)
 • 1987: Cross Currents (Denon, Blue Note)
 • 1989: So Far So Close (Blue Note)
 • 1990: Eliane Elias Plays Jobim (Blue Note)
 • 1991: A Long Story (Manhattan)
 • 1992: Fantasia (Blue Note)
 • 1993: Paulistana (Blue Note)
 • 1993: On the Classical Side (EMI Classics)
 • 1994: Solos and Duets (Blue Note)
 • 1996: The Three Americas (Blue Note)
 • 1997: Impulsive! (Stunt)
 • 1998: Eliane Elias Sings Jobim (Blue Note)
 • 2000: Everything I Love (Blue Note, EMI)
 • 2002: Kissed By Nature (RCA/Bluebird)
 • 2004: Dreamer (Bluebird)
 • 2006: Around the City (RCA Victor)
 • 2008: Something for You: Eliane Elias Sings & Plays Bill Evans (Blue Note)
 • 2008: Bossa Nova Stories (Blue Note)
 • 2009: Eliane Elias Plays Live (Somethin' Else/EMI)
 • 2011: Light My Fire (Concord Picante)
 • 2013: I Thought About You (Concord)
 • 2015: Made in Brazil (Concord)
 • 2017: Dance of Time (Concord)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Eliane Elias biography, BrowseBiography.com, 20 November 2011; retrieved 10 September 2014.
 2. ^ Eliane Elias: Around The City (2006), allaboutjazz.com, 30 September 2006; retrieved 10 September 2014.
 3. ^ "Eliane Elias biography". AllAboutJazz.com. Marrë më 14 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Smith, Baldwin (20 mars 2015). "Jazz Monthly Feature Interview Eliane Elias". jazzmonthly.com. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 24 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Heckman, Don (6 shkurt 1994). "A Classic Case of Crossover Artistry: Jazz pianist Eliane Elias may be from Brazil, but her repertoire is not just from Ipanema". Los Angeles Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Pena, Tomas (19 shkurt 2009). "In Conversation With Elaine Elias". Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2016. Marrë më 24 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]