Jump to content

Elita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

teorinë politike dhe sociologjike, elita (Frëngjisht: élite, latinisht: eligere, për të zgjedhur ose për të zgjidhur) është një grup i vogël njerëzish të fuqishëm që zotërojnë një sasi joproporcionale pasurie, privilegji, fuqie politike ose aftësi në një grup. Përcaktuar nga Fjalori i Kembrixhit, "elita" janë "ata njerëz ose organizata që konsiderohen më të mirët ose më të fuqishmit në krahasim me të tjerët të një lloji të ngjashëm".[1]

Sociologu amerikan C. Wright Mills deklaron se anëtarët e elitës pranojnë pozicionin e rëndësishëm të shokëve të tyre në shoqëri.[2] "Si rregull, ata e pranojnë njëri-tjetrin, e kuptojnë njëri-tjetrin, martohen me njëri-tjetrin, priren të punojnë dhe të mendojnë, nëse jo së bashku, të paktën njësoj".[3][4] Është një ekzistencë e mirërregulluar ku arsimi luan një rol kritik.

Universitete në SHBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarë të rinj të klasës së lartë ndjekin shkolla të njohura përgatitore, të cilat jo vetëm hapin dyert për universitete të tilla elitare si Harvard, Yale, Princeton dhe Universiteti i Pensilvanisë, por edhe për klubet jashtëzakonisht ekskluzive të universiteteve. Këto anëtarësim nga ana e tyre hapin rrugën drejt klubeve të shquara sociale të vendosura në të gjitha qytetet kryesore dhe shërbejnë si vende për kontakte të rëndësishme biznesi.[5][6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "TYPE | definition in the Cambridge English Dictionary". dictionary.cambridge.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Doob, Christopher (2013). Social Inequality and Social Stratification in US Society. Pearson Education Inc. fq. 18. ISBN 978-0-205-79241-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Doob, Christopher (2013). Social Inequality and Social Stratification in US Society. Upper Saddle River, New Jersey: Pearson Education Inc. fq. 38. ISBN 978-0-205-79241-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Mills, Charles W. The Power Elite. fq. 4–5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Doob, Christopher (2013). Social Inequality and Social Stratification in US Society. Upper Saddle River, New Jersey: Pearson Education Inc. fq. 38. ISBN 978-0-205-79241-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Mills, Charles W. (1956). The Power Elite. New York, Oxford University Press. fq. 63–67. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)