Elizabeta e I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elizabeta
Darnley stage 3.jpg
Elizabeta I
Informacione
Ditëlindja:7 Shtator 1533
Vendlindja:Palace of Placentia,Greenwich, Angli
Vdekur më: 24 Mars 1603
Vendvdekja:Richmond Palace, Surrey, Angli
Aktiviteti:Mbretëreshe
Nënshtetësia:Angleze

Elizabeta I (Tudor) ishte e bija e Henrit të VIII të Anglisë e cila nuk u martua asnjëherë . Ishte mbretëreshë e Anglisë dhe Irlandës gjatë viteve 1558-1603.


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.