Ellazë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Elazığ
Qytet
noform
Vendndodhja
Elazığ is located in Turqia
Elazığ
Elazığ

Koordinatat: 38°40′V 39°13′L / 38.667°V 39.217°L / 38.667; 39.217

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Anatolia Lindore
Provinca Elazığ
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9,383 km2
Lartësia 1,070 m (m.n.d.)
Popullsia 341,220 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET UTC+2
Verore EST UTC-3
Kodi Postal 23xxx
Prefiksi (+90) 424
Faqja Zyrtare www.elazig.bel.tr


Elazığ është qytet në lindje të Turqisë. Më 17 nëntor, 1937, Mustafa Qemal Atatürk e ndryshoi emrin e qytetit në "Elazik", pasi që ishte vështirë për ta shqiptuar në turqisht. Më 10 dhjetor 1937, qeveria e ndryshoi emrin e qytetit në "Elazığ".

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elazığ është vendosur në këndin veriperëndimore të një lugine 30-milje të gjatë, i njohur lokalisht si Uluova (Lugina e madhe).

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elazığ ka klimë kontinetale. Dimri është i ftohtë dhe vera është e nxehtë.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti në Elazığ ndodhet 12 km larg qendrës së qytetit. Fluturimet të përditshme janë nga qyteti në Ankara, Stamboll dhe Izmir. Gjatë muajve të verës, ka fluturime ndërkombëtare nga qyteti në Düsseldorf, Frankfurt poashtu nga qyteti në Antalia dhe Adanë.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Nexhati Shashmas, aktor i njohur në serialinë Lugina e Ujqërve
  • Raxhi Shashmas, skenar dhe producent në serialinë Lugina e Ujqërve dhe filmave tjera
  • Kenan Çoban, aktor turk, i njohur si Abdülhej në serialinë Lugina e Ujqërve
  • İhsan Yüce, aktor turk
  • Ahmet Tevfik Ozan, poet turk

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]