Ellen Winther

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ellen Winther
Ellen Winther tek Festivali Evropian i Këngës 1962
Background information
Lindi(1933-08-11)11 gusht 1933
Århus, Danimarkë
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti

Ellen Winther Lembourn (mbiemri i vajzërisë Sørensen ; 11 gusht 1933, Århus – 13 gusht 2011) ishte një këngëtare daneze e operës, më e njohur ndërkombëtarisht për pjesëmarrjen e saj në Eurovizionin 1962.

Winther u trajnua si këngëtare opera dhe bëri debutimin e saj në Teatrin Mbretëror Hollandez ku edhe punoi për 30 vite. Në 1962, Winther fitoi përzgjedhjen daneze me këngën "Vuggevise" ("Ninullë"), dhe mori pjesë në Eurovizionin e atij viti, të mbajtur në Luksemburg City më 18 Mars. "Vuggevise" përfundoi e 10ta nga 16 këngë.

Martesat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Winther ishte e martuar me pianistin John Winther nga viti 1960-66, me dy fëmijë nga kjo martesë dhe me shkrimtarin dhe politikanin Hans Jørgen Lembourn nga viti 1973 deri në vdekjen e tij në 1997. 

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ellen Winther Lembourn vdiq më 13 gusht 2011, dy ditë pas ditëlindjes së saj të 78-të. [1]

  1. ^ "News - Denmark: Ellen Winther dies at the age of 78". Eurovision Song Contest. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2011. Marrë më 30 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)