Emu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Emu (Dromaius novaehollandiae) është zogu i dytë më i madh i gjallë për nga lartësia, pas të afërmit të tij të ratit , strucit . Endshtë endemike në Australi ku është zogu më i madh vendas dhe i vetmi anëtar ekzistues i gjinisë Dromaius. Gama e emu mbulon pjesën më të madhe të Australisë kontinentale, por nënspeciet Tasmanian, Kanguroo dhe King Island u zhdukën pas zgjidhjes evropiane të Australisë në 1788.

Emusët janë zogj me pendë të buta, kafe, pa fluturim me qafë dhe këmbë të gjata dhe mund të arrijnë deri në 1.9 metres (6.2 ft) në lartësi. Emus mund të udhëtojë në distanca të mëdha, dhe kur është e nevojshme mund të vrapojë në 50 kilometres per hour (31 mph); ata ushqehen për një shumëllojshmëri të bimëve dhe insekteve, por dihet që shkojnë për javë të tëra pa ngrënë. Ata pinë rrallë, por marrin sasi të bollshme uji kur të krijohet mundësia.

Mbarështimi bëhet në maj dhe qershor, dhe luftimi midis femrave për një bashkëshort është i zakonshëm. Femrat mund të çiftëzohen disa herë dhe të vendosin disa kthetra vezësh në një sezon. Mashkulli bën inkubacionin; gjatë këtij procesi ai mezi ha apo pi dhe humbet një sasi të konsiderueshme të peshës. Vezët çelin pas rreth tetë javësh dhe të vegjlit ushqehen nga baballarët e tyre. Ata arrijnë madhësinë e plotë pas rreth gjashtë muajsh, por mund të qëndrojnë si njësi familjare deri në sezonin e ardhshëm të mbarështimit. Emu është një ikonë e rëndësishme kulturore e Australisë, që shfaqet në stemën dhe monedha të ndryshme. Zogu shfaqet dukshëm në mitologjinë autoktone australiane.

Zogu është mjaft i zakonshëm që të vlerësohet si specie më pak shqetësuese nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës. Përkundër kësaj, disa popullata lokale janë të listuara si të rrezikuara, me nënspecie të tilla si emu Tasmanian që do të zhduket deri në vitet 1800. Kërcënimet për mbijetesën e tyre përfshijnë grabitjen e vezëve të tyre, rrugët dhe copëzimin e habitateve të tyre.

Etimologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e emrit të zakonshëm "emu" është e pasigurt, por mendohet se ka ardhur nga një fjalë arabe për zog të madh që u përdor më vonë nga eksploruesit portugezë për të përshkruar tavën e lidhur në Australi dhe Guinenë e Re. Një teori tjetër është se ajo vjen nga fjala "ema", e cila përdoret në portugalisht për të treguar një zog të madh të ngjashëm me një struc ose vinç.[1] Në Viktoria, disa terma për Emu ishin Barrimal në gjuhën Dja Dja Wurrung, myoure në Gunai, dhe courn në Jardwadjali.[2] Zogjtë ishin të njohur si murawung ose birabayin për banorët lokalë të Eora dhe Darug të pellgut të Sidneit.[3]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emu-at u raportua për herë të parë se ishte parë nga evropianët kur eksploruesit vizituan bregun perëndimor të Australisë në 1696. Kjo ishte gjatë një ekspedite të udhëhequr nga kapiteni holandez Willem de Vlamingh i cili po kërkonte të mbijetuarit e një anije që ishte zhdukur dy vjet më parë.[4] Zogjtë ishin të njohur në bregdetin lindor para vitit 1788, kur evropianët e parë u vendosën atje.[1] Zogjtë u përmendën për herë të parë nën emrin " Cassowary New Holland" në Arthur Phillipit Voyage to Botany Bay, botuar në 1789.[5][6]

Skeleti i montuar emu.

Lloji u emërua nga ornitologu John Latham në 1790 bazuar në një mostër nga zona e Sidneit të Australisë, një vend i cili në atë kohë njihej si New Holland.[7] Ai bashkëpunoi në librin e Filipit dhe dha përshkrimet e para dhe emrat e shumë llojeve të shpendëve australianë; Dromaius vjen nga një fjalë greke që do të thotë "vrapues" dhe novaehollandiae është termi latin për New Holland, kështu që emri mund të përkthehet si "New Hollander me këmbë të shpejta".[8] Në përshkrimin e tij origjinal të emu në 1816, ornitologu francez Louis Jean Pierre Vieillot përdori dy emra gjenerikë, së pari Dromiceius dhe më vonë Dromaius.[9] Ajo ka qenë një pikë polemike që atëherë se cili emër duhet të përdoret; kjo e fundit është formuar më saktë, por konvencioni në taksonomi është që emri i parë i dhënë një organizmi qëndron, përveç nëse është qartë një gabim tipografik.[10] Shumica e botimeve moderne, përfshirë ato të qeverisë Australiane, përdorin Dromaius, me Dromiceius të përmendur si një drejtshkrim alternativ.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Eastman, p. 5.
 2. ^ Mathew, John (1899). Eaglehawk and crow a study of the Australian aborigines including an inquiry into their origin and a survey of Australian languages (në anglisht). Рипол Классик. fq. 159. ISBN 978-5-87986-358-1.
 3. ^ Troy, Jakelin (1993). The Sydney language (në anglisht). Canberra: Jakelin Troy. fq. 54. ISBN 978-0-646-11015-8.
 4. ^ Robert, Willem Carel Hendrik (1972). The explorations, 1696–1697, of Australia by Willem De Vlamingh (në anglisht). Philo Press. fq. 140. ISBN 978-90-6022-501-1.
 5. ^ Gould, John (1865). Handbook to the Birds of Australia (në anglisht). Vëll. 2. London. fq. 200–203.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 6. ^ Philip, Arthur (1789). The voyage of Governor Phillip to Botany Bay (në anglisht). London: Printed by John Stockdale. fq. 271–272.
 7. ^ Latham, John (1790). Index Ornithologicus, Sive Systema Ornithologiae: Complectens Avium Divisionem in Classes, Ordines, Genera, Species, Ipsarumque Varietates (Volume 2) (në latinisht). London: Leigh & Sotheby. fq. 665.
 8. ^ Gotch, A.F. (1995) [1979]. "16". Latin Names Explained. A Guide to the Scientific Classifications of Reptiles, Birds & Mammals (në anglisht). Facts on File. fq. 179. ISBN 978-0-8160-3377-5.
 9. ^ Vieillot, Louis Jean Pierre (1816). Analyse d'une nouvelle ornithologie élémentaire, par L.P. Vieillot (në anglisht). Deteville, libraire, rue Hautefeuille. fq. 54, 70.
 10. ^ Alexander, W.B. (1927). "Generic name of the Emu". Auk (në anglisht). 44 (4): 592–593. doi:10.2307/4074902. JSTOR 4074902.

Burimet e përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Eastman, Maxine (1969). The Life of the Emu (në anglisht). Angus and Robertson. ISBN 978-0-207-95120-6.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]