Enigma (makinë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Makina gjermane e (de)kodimit ENIGMA.

Në historinë e kriptografisë "Enigma" ishte një makineri shifrore (numerike) që përdorej për të shifruar (koduar) dhe deshifruar (dekoduar) mesazhet sekrete (e fshehta). Më saktë Enigma është një makineri elektro-mekanike me rrotëza. Ky aparat hyri në treg në vitet 1920, u përvetësua dhe u përdor në ushtri dhe shërbimet e fshehta shtetërore nga shumë kombe, por më tepër nga Gjermania naziste para dhe gjatë Luftës së Dytë Botëore. Shpikësi i makinës "Einigma" është elektroinxhinieri gjerman Artur Sherbius (1878-1929).
Fjala enigma (αίνιγμα) rrjedh nga greqishtja dhe do të thotë gjëegjëzë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Parimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndërtimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Punimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Përdorimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]