Enigma (makineria)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Enigma (makinë) të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Makineria Ushtarake Enigma, modeli i "Enigma 1", e përdorur gjatë fundit të viteve 1930 dhe gjatë luftës; e shfaqur në Muzeun e shkencës dhe teknologjisë në Milano, Itali
Makineria ushtarake Enigma (në kuti druri)

Makineritë Enigma janë një seri e makinerive shifrore të zhvilluara dhe të përdorura nga fillimi deri në mesin e shekullit të 20-të për të mbrojtur komunikimin tregtar, diplomatik dhe ushtarak. Enigma u shpik nga inxhinieri gjerman Arthur Scherbius në fund të Luftës I Botërore.[1]  Modelet e hershme janë shfrytëzuar komercialisht nga fillimi i viteve 1920, dhe u përdorën nga ushtria dhe shërbimet e qeverisë të disa vendeve, më së shumti të Gjermanisë Naziste , para dhe gjatë Luftës së dytë Botërore.[2] Disa modele të ndryshme Enigma u prodhuan, por modeli i Ushtrisë Gjermane ishte më kompleks. Modelet japoneze dhe italiane ishin gjithashtu në përdorim.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja e Enigmës përfshinte dizajne të shumta. Më të vjetrat ishin modele reklamë që datojnë që në vitet '20. Duke filluar nga mesi i viteve '20, ushtria gjermane filloi të përdorë Enigmë, duke përdorur një seri numrash të cilët ndryshonin për shkaqe sigurie.Vende të ndryshme miratuan ose përshtatën dizajnin për makinat e tyre të shifrave. 

Një përzgjedhje e shtatë makinave Enigma në Muzeun Kombëtar Kripologjik në USA.Nga e majta në të djathtë, modelet janë 1) Enigma Komerciale ; 2) Enigma T ; 3) Enigma G ; 4) e Paidentifikuar ; 5) Enigma Luftwaffe (Forcat Ajrore) ; 6) Enigma Heer (Ushtria) ; 7) Enigma -M4 Kriegsmarine (Detare).

Rreth 100,000 makineri Enigma u ndërtuan. Pas përfundimit të Luftës së dytë Botërore, me Aleatët shitën makineritë Enigma të marra, të cilat ende konsiderohen gjerësisht të sigurta, për vendet në zhvillim.[3]

Modelet Reklamë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Patenta e Enigmës së Scherbius —Patenta Amerikane 1,657,411, dhënë në vitin 1928.

Më 23 shkurt 1918, Arthur Scherbius aplikoi për një patentë mbi makinat shifrore që përdornin helika. Scherbius dhe E. Richard Ritter themeluan firmën Scherbius & Ritter. Ata iu drejtuan me dizajnin e tyre Marinës Gjermane dhe Zyrës së Jashtme, por asnjë nga agjensitë nuk ishte e interesuar. Scherbius & Ritter pastaj ia caktoi të drejtat e patentës Gewerkschaft Securitas,e cila themeloi Chiffriermaschinen Aktien-Gesellschaft (Korporata e Rezervave të Makinave të Shifrave) më 9 korrik 1923; Scherbius dhe Ritter ishin në bordin e udhëheqësve. Stampa:Fails verification

Enigma A (1923)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chiffriermaschinen AG filloi reklamimin e një makinerie me helika -Modeli Enigma A-, e cila u shfaq në Kongresin e Bashkimit Postar Postar në vitin 1924. Makina ishte masive dhe e rëndë, duke përfshirë një makinë shkrimi. Kishte përmasa 65 × 45 × 38 cm dhe peshonte rreth 50 kilogramë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Singh, Simon (26 janar 2011). The Code Book: The Science of Secrecy from Ancient Egypt to Quantum Cryptography. Knopf Doubleday Publishing Group. ISBN 978-0-307-78784-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lord, Bob (1998–2010). "1937 Enigma Manual by: Jasper Rosal – English Translation". Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2006. Marrë më 31 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Bauer 2000, f. 112.