Enoku 3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Libri i Tretë i Enokut apo Enoku 3[1] është një libër apokrif biblik në Hebraisht. Enoku 3 pretendon të jetë shkruar në shekullin II, por origjina e tij mund të gjurmohet vetëm në shekullin e 5-të.[2] Emra të tjerë për Enokun 3 përfshijnë Librin e Pallateve, Librin e Rabinit Ismael Kryepriftit dhe Zbulesën e Metatronit.

Më së shpeshti, Enoku 1, i cili mbijetoi plotësisht vetëm në Ge'ez. Ekziston gjithashtu një Libër i Dytë i Enokut, i cili ka mbijetuar vetëm në sllavishten e vjetër,[3][4] megjithëse fragmente kopte u identifikuan gjithashtu në vitin 2009.[5] Asnjë nga tre librat nuk konsiderohet shkrim i shenjtë kanonik nga shumica e trupave hebrenj ose të krishterë.

Emri "3 Enoku" u krijua nga Hugo Odeberg për botimin e tij të parë kritik të vitit 1928. Teksti më i vjetër i shtypur i 3 Enokut duket të jetë Derus Pirqe Hekalot. Ai mbulon 3:1–12:5 dhe 15:1–2, dhe datohet nga Arthur Ernest Cowley rreth vitit 1650.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hugo Odeberg (ed.), 3 Enoch or The Hebrew Book of Enoch, Cambridge University Press 1928 (edition and translation).
  2. ^ Craig A. Evans (1992). Noncanonical Writings and New Testament Interpretation. fq. 24. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "2 Enoch". www.earlyjewishwritings.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "St. Andrews". Arkivuar nga origjinali më 2006-02-20. Marrë më 2006-03-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "2 Enoch in Coptic!". Antiquitopia. 2009-04-10. Marrë më 2009-04-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Catalogue of Hebrew Printed Books in the Bodleian Library [Oxford, 1929] p. 241, cited in P. Alexander, 3 (Hebrew Apocalypse) of Enoch (Fifth-Sixth Century A.D.). A New Translation and Introduction, in James H. Charlesworth (1985), The Old Testament Pseudoepigrapha, Garden City, NY: Doubleday & Company Inc., Volume 2, ISBN 0-385-09630-5 (Vol. 1), ISBN 0-385-18813-7 (Vol. 2) (here cited vol. 1 p. 224)