Eros Riccio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eros Riccio

Eros Riccio (ka lindur më 1 dhjetor 1977Luka, Toskana) është një shahist italian.

Ai është Mjeshtër i Madh i shahut me korrespondencë,[1] kampion i shahut avancuar, nënkampion i Evropës dhe medalje bronzi olimpike me ekipin kombëtar italian ICCF dhe kampion bote me korrespondencë të shahut FICGS. [2]

Ai është gjithashtu autor i një libri personal të hapjeve të shahut, i quajtur Sikanda.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]